Xbox One X i Playstation 4 Pro – porównanie

Rywalizacja między PlayStation a Xboxem trwa od lat. Obie konsole do gier oferują mnóstwo rozrywki, a producencie cały czas wprowadzają kolejne innowacje, aby zachęcić klientów do zakupu ich produktu. Aktualnie trwa konflikt na linii PlayStation 4 Pro firmy Sony i Xbox One X, który stworzył Microsoft. Entuzjaści gier komputerowych zastanawiają się, który produkt jest lepszy. Porównanie jednak nie jest proste ze względu na to, ze Xbox One X w sklepach pojawi się pod koniec roku i aktualnie głośno jest zapowiadane.

Specyfikacje nowych konsol

Konsolę PS4 Pro kupić można od roku, a jej cena kształtuje się na poziomie 1500 zł (dane z października 2017 roku). Wiadomo już, że produkt Microsoft będzie droższy o około 300 zł. Spodziewać się również można, że po premierze Xboxa na PS4 Pro pojawia się specjalne promocje, by wzmocnić konkurencyjność starszej konsoli. Zapowiadana jako najbardziej zaawansowana konsola na rynku – Xbox One X posiadać będzie ośmiordzeniowy procesor AMD, potężny układ graficzny GPU oraz 12 GB pamięci. Sony PS4 Pro posiada podobną specyfikację z mniejszą pamięcią i delikatnie wolniejszym uruchomianiem gier. Niemniej faktyczne możliwość konsoli Microsoftu będzie można ocenić po pierwszy testach klientów. Póki co opisy prezentują się imponująco i zachęcająco.

Porównaniu poddawane są również wszystkie elementy sprzętowe. Dysk twardy zarówno w PS4 Pro, jaki w nowej Xbox One X będzie miał 1 TB. PS4 Pro daje możliwość wymiany dysku, a Xbox podłączenia dodatkowego, ale tylko dzięki specjalnej przejściówce, która będzie jednak dodatkowo płatna. Fani filmów z pewnością docenią nową funkcje Xboxa – odtwarzanie wideo w jakości 4K Ultra HD Blu-ray. Tego nie posiada Sony PS4 Pro. Na szczególną uwagę zwraca też narzędzie poprawiania rozdzielczości starszych gier, co mocno podnosi ich jakość. W przypadku PS4 Pro takie działanie wymaga interwencji deweloperów. Kompatybilność z poprzednimi modelami oraz akcesoriami to kolejna zaleta Xboxa One X. Natomiast Sony oferuje własne PlayStation VR z wieloma atrakcyjnymi tytułami. Microsoft w tej kwestii współpracuje z Oculus Rift, co na pewno poprawi kompatybilność zestawu z konsolą oraz pecetami, jednak podwoi cenę w zestawu w porównaniu z PlayStation VR.

Trudno wskazać zwycięzcę w konfrontacji Xbox One X vs. PlayStation 4 Pro, gdyż obie konsole posiadają ciekawe udogodnienia i wiele narządzeni do wygodnego grania w ulubione gry. Bardziej nowoczesne funkcje, jakie pojawiają się w Xboxie są niezwykle zachęcające, jednak czy ich sprawność faktycznie będzie wpływać na komfort korzystania z konsoli – będzie to można zweryfikować dopiero po listopadowej premierze. PS4 Pro zdecydowania wygrywa w przypadku ceny, zwłaszcza że firma Sony coraz śmielej oferuje obniżki na zestawy, jednak jego możliwości są mniejsze niż w konsoli Microsoftu. Dlatego też to dostępny budżet oraz niuanse techniczne zdecydują, która konsola będzie chętniej kupowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.