Najważniejsze systemy VR w 2017 roku

Wirtualna rzeczywistość, czyli VR, podbija świat nowoczesnych technologii. Nie jest to już jednak tylko zabawka fanów najnowocześniejszych rozwiązań, ale powoli trafia również do mieszkań przeciętnych osób. Dzięki niej możemy oglądać na specjalnych goglach filmy czy grać w gry, czując, jakby się było w samym centrum wydarzeń. Zestawy VR mogą mieć również bardzo szerokie zastosowanie w nauce, medycynie czy też handlu i biznesie. Jakie więc najważniejsze zestawy są dostępne na rynku w tym roku?

Najlepsze zestawy VR (2017 rok)

Oculus Rift – jedno z najpopularniejszych urządzeń do VR, co ciekawe, powstało dzięki zbiórce funduszy na serwisie crowdfundingowym Kickstarter. Gogle mają dwa ekrany – każde na jedno oko, które mają rozdzielczość 1080 na 1200 pikseli oraz częstotliwości 90 Hz. Rift jest stosunkowo lekki i waży niecałe pół kilograma. Obecnie sprzedawana wersja już jest nieco poprawiona i jest sprzedawana z kontrolerem od Xboxa, lecz z autorskim rozwiązaniem Oculus Touch. Ceny w Polsce zaczynają się od ponad 2600 zł.

Playstation VR – propozycja od Sony jest uważana za jedną z najprostszych w konfiguracji – wystarczy podłączyć zestaw do konsoli i można niemal od razu zacząć grę. Również świeży i futurystyczny wygląd gogli ma wielu zwolenników. Podstawowa wersja okularów kosztuje nieco poniżej 1700 złotych. W zestawie nie ma jednak kamery, więc aby w pełni wykorzystać możliwości Playstation VR, to najlepiej od razu ją dokupić. Rozdzielczość ekranu tego modelu to 1920 na 1080 pikseli, czyli 960 na 1080 pikseli na każde oko. Zestaw okazał się sporym rynkowym hitem i sprzedało się już ponad milion egzemplarzy Playstation VR.

HTC VIVE – produkt tajwańskiej firmy jest kompatybilny z systemami Windows oraz Linux, a od czerwca 2017 – również z MacOS. Ma łączną rozdzielczość 2160 na 1200, co daje 1080 na 1200 na każde oko. Częstotliwość wynosi 90 Hz. Jest to dość lekki i wygodny produkt – waży zaledwie 470 gram. Gogle są jednak stosunkowo drogie i na polskim rynku ich ceny zaczynają się od około 3 tysięcy złotych. Niektórzy użytkownicy narzekają również na dość skomplikowaną obsługę tego modelu i bardzo długi czas konfiguracji. Są to jednak dość zaawansowane gogle, które mają w wyposażeniu dwa bezprzewodowe kontrolery oraz cztery czujniki.

Google VR (Daydream) – najnowsza propozycja zestawu VR od amerykańskiego giganta już na pierwszy rzut oka zaskakuje – nie jest wykonana z klasycznego plastiku, lecz z tworzywa przypominającego materiał. Ekran w przypadku tego modelu to Super AMOLED o rozdzielczości 1440 na 2560 pikseli. System od Google’a współpracuje z większością smartfonów na Androidzie, ma szeroki kąt widzenia oraz wygodny pasek, który można łatwo dostosować do wymiarów swojej głowy. To też jeden z najlżejszych zestawów tego typu – waży zaledwie 380 gram, choć oczywiście trzeba do tego doliczyć wagę swojego telefonu. Zestaw można dostać za równowartość około 400 złotych. Zaletą modelu jest też łatwość obsługi oraz doskonała wentylacja zainstalowanego do zestawu smartfona i łatwość jego instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.