Pierwszy na świecie dysk twardy 10 TB

HGST Ultrastar Archive Ha10

Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami, należąca do spółki Western Digital firma HGST wprowadza na rynek pierwsze w historii dyski twarde o pojemności 10TB! Do 2020 r. firma chce wprowadzić do sprzedaży dyski o pojemności 20TB!

To najbardziej pojemny dysk w historii. Działająca w ramach spółki Western Digital firma HGST stworzyła dysk twardy mieszczący w sobie dokumenty o łącznej pojemności 10TB. Wypełniony helem, wyróżnia się nie tylko wyjątkową pojemnością, ale również wytrzymałością i niezawodnością. Producent zapewnia, że parametry dysku pozwalają mu na bezawaryjną pracę przed 2,5 mln godzin! Co więcej, producent zapowiedział już, że do 2020 r. planuje wypuścić na rynek jeszcze większy dysk – tym razem mieszczący 20TB.

HGST Ultrastar Archive Ha10 to dysk wyposażony w 7 talerzy obracających się z prędkością 7200 obrotów na minutę. Dysk został wypełniony helem i zamknięty w obudowie liczącej sobie 3,5 cala. Z informacji podanych dotąd przez twórców wynika, że dysk posiada złącza Serial ATA-6GB/s lub SAS-6GB/s. Jego transfer podczas odczytu wynosi 157MB/s, natomiast w czasie trwałego zapisu jest to 68MB/s. Choć transfery nie są szybkie, to jednak nie da się ukryć, że w nowoczesnym dysku chodziło o maksymalną pojemność, a nie prędkość zapisu, dlatego nikt nie powinien czuć się zawiedziony takimi parametrami.

Podkreślić trzeba natomiast korzyści wynikające z zastosowania helu do wypełnienia dysku. Taka konstrukcja sprawia, że obudowa jest perfekcyjnie szczelna, więc dysk jest w mniejszym stopniu narażony na działanie czynników zewnętrznych. Sam hel pozwala na obniżenie zużycia mocy oraz na zmniejszenie temperatury pracy. Zanim pojawiły się dyski wypełnione helem o pojemności 10TB, tę samą technologię wykorzystano w dyskach 6TB oraz 8TB.

Jako że Hitachi Global Storage Technologies stworzył nowy model dysku twardego z myślą o najbardziej wymagających klientach, w tym o centrach danych, to nie można nabyć go w zwykłych sklepach. Każdy egzemplarz wykonywany będzie na zamówienie i nie trafi do sprzedaży detalicznej. Dzięki temu nie pojawi się nadwyżka towaru, a skorzystać z niego będą mogli ci, którzy rzeczywiście potrzebują ogromnych przestrzeni do zapisywania danych. Niestety, cena dysku nie jest znana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.