Karta graficzna AMD – nowe cudo za 10 tys. zł

AMD

Jak zapewnia producent, nowa profesjonalna karta graficzna ma znacznie zwiększyć wydajność stacji roboczych. AMD FirePro W8100 jest aż 38 razy szybsza niż produkt konkurencji o zbliżonych parametrach.

Najnowsza profesjonalna karta graficzna AMD FirePro W8100 została wyposażona w rdzeń z 2560 procesorami strumieniowymi. Ich częstotliwość taktowania wynosi 824 MHz. Ze wspomnianym procesorem współpracuje pamięć 8GB GDDR5. Działa ona na szynie o szerokości 512-bit. Karta wspiera rozdzielczość 4K. Ta z kolei jest dostarczana do ekranu za pomocą wyjść DisplayPort 1.2. Stworzono ją w oparciu o architekturę Graphic Core Next, znanej z kart graficznych Radeon.

AMD FirePro W8100 zapewnia 4,2 TeraFlopsa mocy obliczeniowej w przypadku pojedynczej precyzji, a także 2,1 TeraFlopsa mocy obliczeniowej jeśli mówimy o obliczeniach podwójnej precyzji. Karta jest stworzona z myślą o obsłudze ekranów posiadających rozdzielczość 4K. Stosuje się ją np. w komputerowo wspomaganym programowaniu (CAD), multimediach, rozrywce i analizach inżynieryjnych, jak również, oczywiście w tzw. super-komputerach. Karta sprawdzi się też przy takich zadaniach jak edycja wideo, korekcja kolorów czy wizualizacja projektów i obróbka multimediów wszelkiego rodzaju. Ogólnie FirePro W8100 przyda się wszędzie tam, gdzie wymagana jest akceleracja graficzna zadań.

Producent postanowił przedstawić wyniki przeprowadzonych przez siebie testów wzorcowych.

Test LuxMark v2.0 pokazał, że AMD FirePro W8100 jest aż pięć razy sprawniejszy od karty graficznej konkurencyjnej firmy: Nvidia K5000. SiSoftware Sandra z kolei pokazały, że AMD FirePro W8100 jest aż 38 razy szybsza od swojego konkurenta. W przypadku tych wyników trzeba jednak mieć na uwadze, że wybrano te najbardziej korzystne dla AMD, a jednocześnie do porównania wybrano kartę Nvidia K5000, która debiutowała dwa lata temu, a więc dość dawno. Poza tym w testach użyto technologii zastosowanych w konstrukcji AMD.

Kartę projektowano i tworzono z myślą o profesjonalnych zastosowaniach, dlatego też dość wysoka cena nie powinna nikogo dziwić. W Stanach Zjednoczonych trzeba za nią zapłacić około 2,5 tysiąca dolarów, a więc jakieś 10 tysięcy złotych. Karta jest dostępna od początku lipca w Sapphire Technology – partnera dystrybucyjnego AMD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.