iPhone jako terminal płatniczy?

iPhone leżący na blacie stołu. Obok szklanka wody i doniczka z kwiatkiem

Smartfon jako terminal płatniczy? Nie jest wykluczone, że wkrótce iPhone’y zaczną pełnić tę funkcję. W sklepach lub punktach usługowych mogą pojawić się telefony Apple’a w zupełnie nowej roli. Do tej pory taką możliwość oferowały inne urządzenia z system Android. Wystarczy bowiem, aby posiadały one technologię SoftPOS. Nic więc dziwnego, że Amerykański koncern chce wzbogacić swoje słynne urządzenia o nową funkcję, aby móc konkurować z innymi telefonami tego typu.

Możliwe, że rozwiązanie podobne do SoftPOS pojawi się w iPhone’ach już za kilka miesięcy. Wystarczy zwykła aktualizacja systemu iOS, aby smartfon stał się terminalem płatniczym. Spekuluje się, że może to nastąpić już przy kolejnej aktualizacji systemu do wersji 15.4, choć sama marka Apple nie potwierdziła tych informacji. Ograniczenie do minimum urządzeń płatniczych z pewnością przypadnie do gustu wielu sprzedawcom, którzy korzystają z tych telefonów do celów służbowych. Co ważne, cała technologia będzie oparta na wbudowanych już modułach NFC, więc nawet starsze modele będą umożliwiały przekształcenie iPhone na terminal płatniczy. Często takie telefony są już niepotrzebne w firmie – teraz będzie można je znowu używać.

iPhone’y, tak jak inne smartphony, z powodzeniem od kilku lat wykorzystywane są do płatności zbliżeniowych. Teraz za pomocą urządzenia pieniądze będą nie tylko wydawane w sklepie, kinie czy u lekarza, a również przyjmowane za wykonaną usługę bądź zakupy. Warto dodać, że w 2020 roku Apple przejęło kanadyjski startup Mobeewave, który specjalizuje się w zbliżeniowych płatnościach mobilnych, wykorzystujących właśnie moduł NFC, który znajduje się w iPhone’ach. Za zakup tej firmy Apple zapłaciło aż 100 milionów dolarów. Wszystko to potwierdza, że niebawem urządzenia z jabłkiem zyskają nową funkcję, choć sam producent tego jeszcze nie potwierdził. Niemniej to dość oczywisty krok, po tym jak Apple ma już w swoim portfolio usługę Apple Pay oraz własną kartę kredytową.

Konkurencyjne firmy korzystają już z tych technologii i również nie wymagają podłączania żadnego inne sprzętu. Jednak Apple nadal jest jedną z najbardziej porządnych marek na rynku telefonów komórkowych i wprowadzenie każdej dodatkowej funkcji tylko zwiększa zakres klientów. Firmy chętnie inwestują w sprzęt z jabłkiem. Jeśli będzie on również terminalem płatniczym – takich firm może być więcej. Pojawia się jednak pytanie czy koncern pozwoli na swobodne wykorzystywanie nowej technologii. Sceptycy sugerują, że za taki terminal płatniczy trzeba będzie jednak dopłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.