Formlabs wypuszcza na rynek drukarkę 3D do domowego użytku

Formlabs Form 2

Na rynku pojawi się kolejna drukarka trójwymiarowa. Urządzenie wyprodukowane przez firmę Formlabs będzie nadawało się do użytku domowego i pozwoli na drukowanie obiektów z żywicy światłoutwardzalnej.

Firma Formlabs wprowadza na rynek nową drukarkę 3D, która choć ma parametry podobne do swoich poprzedniczek, to jednak jest lepiej dostosowana do użytku domowego. Urządzenie Form 2 pozwala na dość dokładne drukowanie obiektów powstających z żywicy utwardzanej przy wykorzystaniu światła laserowego. Żywica może być zastępowana specjalnym, płynnym fotopolimerem. Zdaniem twórców, drukarka sprawdzi się zarówno przy tworzeniu prostych obiektów na ewentualne potrzeby stricte prywatne, jak i tych bardziej skomplikowanych, jak odlewy kości i tkanek czy prototypy projektowanych urządzeń.

Parametry techniczne drukarki Form 2 są zbliżone do tych, którymi wyróżniały się wcześniejsze produkty marki Formalbs, czyli Form 1 i Form 1+. Podstawa nowej drukarki 3D liczy sobie 14,5 x 14,5 cm, a jej wysokość wynosi 17,5%. Oznacza to, że jest ona nieznacznie większa od poprzedniczek. Większa jest także moc wmontowanego w nią lasera. Podniesiono ją ze 120mW do 250mW. Zadbano również o to, żeby po każdym naniesieniu nowej warstwy materiału, stół roboczy był dokładnie czyszczony, a pojemnik z żywicą – podgrzewany.

Zwiększone zostały również same kartridże na żywicę. Ich pojemność to 1l, a w trakcie pracy drukarki, pojemniki będą stale napełniane, co pozwoli uniknąć zatrzymywania pracy z powodu potrzeby napełnienia kartridżów. Poprawione także panel dotykowy, który teraz wygląda estetyczniej i jest wygodniejszy w obsłudze. Oprócz tego zwiększono pamięć wewnętrzną drukarki. W nowej wersji wynosi ona 8GB. Dodatkowo wprowadzono opcję druku za pomocą Wi-Fi.

Drukarka, choć z założenia ma sprawdzać się w użytku domowym, nie będzie łatwo dostępna dla prywatnych osób. Jak nietrudno było się domyślić, jej cena jest dość wysoka, bo wynosi 3299 euro. Kosztowne będzie również inwestowanie w dodatkowe elementy. Same pojemniki z żywicą kosztują 135 euro za sztukę. Na zniżki mogą jednak liczyć ci, którzy wcześniej nabyli drukarkę Form. Mniej do zapłaty będą mieli również ci, którzy wsparli projekt w serwisie crowdfundingowym Kickstarter.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.