Najbardziej wydajna karta graficzna mini-ITX na świecie

Sapphire Radeon R9 Nano

Sapphire Radeon R9 Nano to karta graficzna w formacie mini-ITX, którą uważa się za najbardziej wydajną kartę tego typu, jaką można dostać w sklepach na całym świecie. Co sprawia, że karta jest aż tak dobra?

Sapphire Radeon R9 Nano to nowa karta graficzna, której wydajność ocenia się najwyżej na świecie. Wysokie noty za jej funkcjonalność przyznawane są przez specjalistów m.in. za prędkość, którą produkt zawdzięcza układowi z 4096 procesorami strumieniowymi, takimi samymi jak te występujące w karcie Radeon R9 Fury X. Specjaliści największą uwagę zawracają na zastosowanie architektury GCN, która wraz z innowacyjną pamięcią HBM stworzyła kartę, której wysoka wydajność idzie w parze ze sprawnością energetyczną oraz niewielkimi wymiarami płytki PCB.

Taki dobór elementów, zdaniem ekspertów sprawia, że nowa karta graficzna Sapphire jest średnio o 30% szybsza od pozostałych, dostępnych na rynku produktów tego typu. Jej wielką zaletą jest fakt, że nadaje się do zastosowania w małych komputerach., dzięki czemu użytkownicy mniejszych modeli nie muszą wybierać między jakością a wielkością. Twórcy podkreślają, że nawet przy rozdzielczości 4K, karta jest w stanie zapewnić jeszcze dobrej jakości obraz. Jest to zaleta dostrzegalna głównie przez miłośników gier komputerowych, dla których wyraźny obraz może decydować o wygranej.

Jeśli chodzi o parametry zewnętrzne, to długość karty wynosi 15cm, natomiast współczynnik TDP wynosi w niej 175W. Sprawia to, że przy obciążeniu temperatura w czasie pracy nie przekracza 75 stopni Celsjusza. Nowa karta zużywa aż o ok. 30% mniej energii elektrycznej niż jej poprzedniczka, a jej działanie jest możliwe przy zastosowaniu tylko jednego 8-pinowego przewodu zasilającego. Jeśli chodzi o chłodzenie, to odbywa się ono przy pomocy systemu rurek cieplnych, które wspiera w tym komora parowa i pojedynczy wentylator. Na układzie kontrolera zasilania znajduje się dedykowany ciepłowód.

W karcie wykorzystano również nowoczesną architekturę AMD. Jednym z najważniejszych elementów akceleratora jest pamięć HBM, która znajduje się na tym samym laminacie, co procesor graficzny. Natomiast pozostałe warstwy kości pamięci HBM można ustawić pionowo jedna na drugiej, co umożliwia zaoszczędzenie miejsca, a zmniejszając zapotrzebowanie energetyczne, jednocześnie przyspiesza komunikację pomiędzy GPU a pamięcią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.