Co to jest Steam Deck?

Przenośna konsola Steam Deck

Właściciel platformy z grami komputerowymi, firma Valve ma zamiar podbić rynek urządzeń przenośnych do grania. W tym celu powstał Steam Deck, czyli przenośny komputer, który wyglądem najbardziej przypomina stare, poczciwe Playstation Portable. Czy amerykański gigant będzie wstanie zawładnąć sercami graczy na całym świecie?

Czym jest Steam Deck?

Steam Deck to przypominający przenośną konsolę komputer, którego głównym zadaniem ma być odtwarzanie gier wydanych na platformie Steam. Premiera produktu miała miejsce 25 lutego 2022 roku. Niestety obecnie nie jest on dostępny we wszystkich krajach. W Polsce można jedynie złożyć zamówienie na Steam Deck, jednak jego realizacja ma nastąpić najszybciej w trzecim kwartale tego roku. Rezerwacji można dokonać na platformie Steam bądź logując się na dedykowanej stronie w przeglądarce internetowej.

Valve daje klientom wybór

Opcji wykorzystania komputera od Valve jest kilka. Grać można zarówno na samym urządzeniu w dowolnym miejscu na świecie, jak i stacjonarnie podłączając sprzęt do monitora lub telewizora. Steam Deck moża zakupić w trzech rodzajach. W zależności od tego, który wybierzemy, będzie się on różnić ceną, specyfikacjami, a także dodatkowymi akcesoriami. Najtańszy model kosztować ma w naszym kraju 1899 zł. Będzie się wyróżniał 64 GB pamięci wewnętrznej na dysku eMMC. W zestawie otrzymamy jedynie futerał. Druga, trochę droższa wersja ma kosztować 2499 zł i będzie wyposażona w 256 GB pamięci dostępnej w dysku nowszej i szybszej generacji NVMe SSD. Oprócz tego w zestawie otrzymamy futerał oraz ekskluzywny zestaw profilu społeczności użytkowników platformy Steam. Na najdroższe z urządzeń wyprodukowanych przez Valve będzie trzeba wydać aż 3099 zł. W tej cenie uzyskamy 512 GB pamięci NVMe SSD. Producent zapewnia na swojej stronie, że ta wersja będzie najszybszą spośród wszystkich oferowanych. W cenie zestawu odbierzemy ponownie ekskluzywny zestaw profilu społeczności Steam i futerał, a poza tym także motyw premium wirtualnej klawiatury oraz antyrefleksyjne szkło trawione w wykonaniu wysokiej jakości.

Przenośny komputer kontra konsole i komputery stacjonarne

Z kim na rynku graczy będzie rywalizował Steam Deck? Zgodnie z zapowiedziami amerykańskiego producenta jego sprzęt ma przede wszystkim konkurować z innymi przenośnymi urządzeniami takimi jak PSP czy popularny w ostatnich latach Nintendo Switch. Eksperci są zgodni, że Steam Deck nie będzie stanowił zagrożenia na branżowym rynku dla dwóch największych obecnie producentów konsoli do gier, czyli Sony i Microsoftu. Może jednak być alternatywą dla posiadaczy komputerów stacjonarnych. Przenośne urządzenie od Valve ułatwi pecetowym graczom spędzanie czasu w wirtualnym świecie bez względu na to, gdzie będą się oni znajdować. Z fanami konsol mogłoby być podobnie, jednak Valve stawia na wyłączność swoich gier na dedykowanej do tego platformie Steam. Sklepy konsolowych monopolistów, nie wchodzą zatem w grę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.