Jaki program antywirusowy wybrać?

Smartfon leżący na klawiaturze laptopa. Na ekranie smartfona wyświetla się tarcza

Współczesna technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Dostęp do internetu jest dzisiaj niemalże nieograniczony, każdy z nas ma go choćby w swoim smartfonie. Niestety nie jest trudne domyślić się, że wraz z postępem technologicznym rośnie ryzyko zainfekowania naszych komputerów stacjonarnych czy laptopów. Pomysły na kradzież naszych danych także ewoluują w wirtualnym świecie, a oszuści mają większe pole manewru niż jeszcze dekadę temu. Jak zabezpieczyć nasz sprzęt przed zainfekowaniem? Najlepiej wyposażyć się w ochronę antywirusową. W ten prosty sposób znacząco ograniczymy ryzyko włamania do naszego systemu. Jaki program antywirusowy wybrać? W poniższym artykule pomożemy odpowiedzieć na to pytanie, wymieniając kilka najpopularniejszych z nich.

Darmowe i płatne programy antywirusowe — różnice

Na początku trzeba rozdzielić bezpłatne antywirusy od tzw. premium. Te drugie z wiadomych powodów oferują znacznie więcej opcji ochrony naszego komputera. Na rynku istnieje bardzo wiele produktów oferujących taką ochronę. Najpopularniejszym obecnie bezpłatnym antywirusem jest oczywiście Microsoft Defender. Ma to związek z tym, że większość użytkowników komputerów korzysta z oprogramowania Windows, a amerykański gigant darmowy program zabezpieczający daje go swoim klientom w prezencie. Jednak poleganie wyłącznie na nim nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jego funkcjonalność jest dość mocno ograniczona. Warto zaopatrzyć się dodatkowo w coś innego.

Programy premium – płacisz i wymagasz

Jak wcześniej wspomnieliśmy, najlepszym rozwiązaniem są wersje premium programów antywirusowych. Wiąże się to z opłatą za nie, ale tylko one oferują kompleksową ochronę przed niechcianymi gośćmi na naszym sprzęcie, gdzie bardzo często przechowujemy ważne dla nas dokumenty. Klient płaci i klient wymaga. Jednym z najczęściej oferowanych tego typu programów przez specjalistyczne portale jest Norton 360. Wyróżniają go liczne funkcje poprawiające ochronę m.in. firewall i zapasowe kopie w chmurze. Ogromną zaletą jest niski wpływ na system, przez co podczas pracy na komputerze nawet nie zauważymy, że aplikacja pracuje w tle. Norton oferuje 60 dni bezpłatnej próby. Po tym czasie będzie można ją nabyć lub z niej zrezygnować bez żadnych dodatkowych kosztów. Kolejny bardzo dobry antywirus to McAfee. Zawiera on mniej funkcji, jednak w statystykach wykrywania złośliwego oprogramowania zawsze znajduje się w czołówce. Warto pomyśleć nad jego zakupem, ponieważ podobnie jak u poprzednika, również tutaj producent proponuje niezobowiązujący 60-dniowy okres próbny. Wśród polskich użytkowników popularną opcją ochrony w ostatnich latach stał się nasz rodzimy antywirus, czyli ESET NOD32. W przypadku jego zakupu, poza wykazaniem się patriotyzmem gospodarczym zyskujemy także szereg istotnych funkcjonalności. Eset znany jest z szybkiego i skutecznego wykrywania obcego oprogramowania. Korzysta z niego wiele polskich przedsiębiorstw. Dużym plusem zainstalowania go na swoim urządzeniu jest wykrywanie ataków phishingowych. Jest to pomocne w szczególności, kiedy na danym komputerze wykonujemy różne transakcje pieniężne.

Ten artykuł jest z kategorii Software.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.