Wyszukiwarka Huawei

ludzie i smartfony

Huawei pracuje nad własną wyszukiwarką, którą w firmowych urządzeniach ma zastąpić Google. Informacja taka pojawiła się od jednego z użytkowników Reddita.

Huawei radzi sobie z zakazem

Z uwagi na nałożony przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa zakaz, chiński gigant Huawei od dłuższego już czasu nie może współpracować z amerykańskimi firmami. W związku z tym sprzedawane tam urządzenia nie mogą posiadać usług Google, co powoduje, że wielu użytkowników rezygnuje z kupna telefonów tej marki. Usługi Google to bowiem pakiet kilku aplikacji, z których na co dzień korzysta znaczna część użytkowników sieci. Mowa tu nie tylko o największej przeglądarce internetowej, ale również poczcie email, mapach, czy sklepie internetowym Play Store.

Z tego powodu Huawei rozpoczął pracę nad alternatywnym rozwiązaniem i chce wprowadzić w swoich urządzeniach własną przeglądarkę Huawei Search. Informacja taka pojawiła się na portalu Reddit. Chińska firma rekrutuje specjalistów z Emiratów Arabskich, którzy usługę tę przetestują. Firma już teraz w swoich smartfonach wykorzystuje procesory Kirin zamiast Qualcomm, nie zamierza więc rezygnować z amerykańskiego rynku.

Huawei Search – czego możemy się spodziewać?

Do sieci wyciekły również informacje o tym, jak nowa przeglądarka miałaby wyglądać. Będzie to rozbudowana aplikacja umożliwiająca dostęp nie tylko do informacji, ale również narzędzi takich jak kalkulator czy przelicznik walut. Za pomocą skrótu możliwe będzie natomiast szybkie sprawdzenie pogody. Usługa będzie dostępna wyłącznie na smartfonach producenta jako jego wewnętrzne oprogramowanie.

Z pewnością nie jest na rękę Google, która do tej pory jest niekwestionowanym liderem wśród internetowych przeglądarek. Firma zwróciła się nawet do administracji Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o wydanie licencji dla Huawei, która umożliwiłaby współpracę obu firm. Do tej pory jednak zgoda taka nie została wydana.

Jeśli nowa usługa Huawei Search spotka się z dobrym odbiorem, chińskiemu gigantowi może wkrótce nie być potrzebna taka współpraca, ani system Android. Już teraz zresztą trwają pracę nad aplikacjami będącymi dla niego zamiennikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.