Czy komputery znikną i zastąpi je sztuczna inteligencja? To pytanie zadają sobie specjaliści z całego świata, obserwując rozwój ultra nowoczesnych fabryk i urządzeń. Nadrzędnym celem firm komputerowych jest aktualnie opracowanie komputera kwantowego, który ma wykorzystywać prawa fizyki kwantowej, by jeszcze szybciej i precyzyjniej operować milionami danych. Jednak Toshiba planuje wprowadzić urządzenie, która ma być jeszcze bardziej wydajniejsze niż osławiony komputer kwantowy.
Toshiba za sprawą unikalnego algorytmu, który opracował Hayato Goto, chce powrócić do klasycznych algorytmów, ale w znacznie ulepszonych wersjach. Nowe rozwiązanie ma opierać się współdziałaniu z innymi urządzeniami, by całość tworzyła niezwykle wydajny sprzęt. Nad nowym algorytmem japońska firma pracuje już kilka lat, ale dopiero niedawno zaprezentowała swoje rewelacje szerszemu gronu odbiorców. Symulowany Algorytm Rozwidlenia (SBA) ma niczym sztuczna inteligencja rozwiązywać różne problemy, a dokładniej – zaproponować najlepszą opcję z wielu możliwych dla szybkiego poprawienia sytuacji.
Zasady działania SBA nawiązują do komputerów kwantowych, które efektywnie wykorzystują wiele możliwości. Jednak przy zwiększeniu liczby wejść do złożonego systemu znacząco przyspiesza się jego procesy. Nawet przy 100 tysiącu zmiennych najodpowiedniejsze rozwiązanie będzie znane już po kilku sekundach. Testy Toshiby wskazują, że ich wynalazek może zapewnić nawet 10 razy szybsze działania niż laserowe komputery kwantowe. Jednak co najważniejsze, nowy algorytm firmy Toshiba ma być używany na standardowych komputerach stacjonarnych. Dzięki temu każdy będzie miał dostęp do unikatowego algorytmu. Niemniej SBA jest również wysoce skalowalny, a więc sprawdzi się do pracy na klastrach procesorów lub układach FPGA.
Coraz bardziej samodzielny sprzęt coraz śmielej zacznie zastępować proste zawody. Komputer już wkrótce zastąpi większość operatorów wózka widłowego czy maszyn budowlanych, a zautomatyzowane samochody sprawią, że kierowcy tirów czy taksówkarze nie będą już potrzebni. Ponadto, w związku z możliwością automatycznego wyszukiwania informacji, dzięki przewidywalności komputera, przestaniemy korzystać z wyszukiwarek internetowych, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejsze życie.
Samouczący się algorytm ma za zadanie ułatwiać nam życie i generować oszczędności w różnych branżach, począwszy od handlu, przez finanse, na rozrywce kończąc. Trudno dokładnie wskazać jak będzie wyglądać technologiczna przyszłość, ale nasze codzienne nawyki to kopalnia wiedzy, z której systemy komputerowe stale się uczą, a w niedalekiej przyszłości będą przewidywać nasze potrzeby nim my sami o nich pomyślimy. Japoński koncern informatyczny chce być pierwszy na rynku komputerowej innowacyjności. Jednak realny termin ukończenia prac nad Symulowanym Algorytmem Rozwidlenia nie został wskazany.