Początek 5G w Polsce

Rozwój telefonii komórkowej oraz internetu mobilnego wchodzi na kolejny poziom. Od 11 maja 2020 część osób w Polsce może sprawdzić możliwości najnowszej sieci 5G, o której mówiło się już od dawna. Dostęp oferować będą tylko operatorzy Plus i Cyfrowy Polsat. W pierwszej fazie uruchomionych zostanie 100 nadajników, które zapewnią najnowszą technologię mieszkańcom siedmiu największych miasta w Polsce: Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina oraz Wrocławia. Mniejsze miejscowości na sieć nowej generacji będą musiały jeszcze trochę poczekać. Testy sieci nowej generacji realizowane były już od dawna, ale dopiero teraz sieć 5G oficjalnie jest już dostępna dla niektórych użytkowników.

Rusza sieć 5G w Polsce

Polska dołączyła do grona państw z dostęp do komercyjnej sieci 5G. O starcie sieci wcześniej wspominali inni operatorzy, ale ostatecznie sieć piątej generacji uruchomił Plus i Cyfrowy Polsat. Abonenci tych firm będą mogli przetestować możliwości najnowszej technologii, dzięki której korzystanie z internetu będzie stabilne i przyjemniejsze. Za sprawą pierwszej komercyjnej sieci 5G wszelkie usługi mobilne będzie można wykonywać szybciej i wygodniej. Na początku wykorzystywana będzie częstotliwości 2,6 GHz TDD (Time Division Duplex). Internauci mogą teraz pobierać dane ze znacznie szybką prędkością, bo ponad 600 Mb/s. Nadajniki 5G, jakie zainstalowano w Polsce, pochodzą od firmy Ericsson i gwarantują obecnie sieć 5G dla prawie 900 tysięcy osób.

Tymczasowo – „na pół gwizdka”

Jednak, jak zapowiada operator, w pierwszej fazie sieć nie będzie wykorzystywać pełnych możliwości. Docelowo 5G będzie działać w pasmach 3400–3800 MHz. Ponadto, w ciągu najbliższych kilku miesięcy dostępnych będzie jeszcze niemal 600 dodatkowych stacji bazowych w samej Warszawie, co ma zapewnić 5G dla wszystkich mieszkańców stolicy. Można podejrzewać, że niebawem kolejni operatorzy będą mieć taką opcję w swojej ofercie. Warto zaznaczyć, że warunkiem korzystania z sieci 5G jest poza odpowiednim abonamentem, jest posiadanie właściwego smartfonu bądź routera, które są w stanie sprawnie działać z 5G w paśmie 2,6 GHz.

Czy 5G to spisek…?

Wokół sieci 5G w ostatnim czasie narosło wiele mitów. Większość z nich dotyczy powiązania uruchomienia sieci 5G w niektórych państwach z wystąpieniem epidemii koronawirusa. Przy nagłej konieczności przeniesienia pracy do domu i wykonywaniu wielu obowiązków zdalnie za pośrednictwem internetu, dało się zauważyć ograniczenia sieci 4G. Dla fanów teorii spiskowych taki zbieg okoliczności okazał się bardzo intrygujący, i zrodziło to szereg różnych historii, które oczywiście mają niewiele wspólnego z prawdą. Niemniej wywołały one niechęć wobec nowych technologii i dodatkowe obawy przed zależnością od internetu i urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.