Nvidia wprowadza na rynek nowe karty graficzne. GTX10 to karty stworzone z myślą o użytkownikach notebooków, którym zależy na wysokiej wydajności i nieprzeciętnej sprawności energetycznej. Co dokładnie mają do zaoferowania nowe karty?
Dostępne od niedawna na rynku karty graficzne Nvidia GTX10 tworzone są przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych. Uzyskiwane w procesie technologicznym FinFET 16nm, mają dawać najlepsze wyniki pod względem wydajności. Producent zapewnia, że już na starcie, bez dodatkowych opcji, ich wydajność jest o 75% wyższa niż w starszych modelach. To dlatego karty GTX10 nadają się nie tylko do standardowych sprzętów wykorzystywanych w domu i w pracy. Ich ponadprzeciętne parametry mają gwarantować użyteczność nawet podczas korzystania z wirtualnej rzeczywistości w trakcie podróży.
Wśród największych zalet kart graficznych GTX10 dla notebooków koniecznie trzeba wspomnieć o żywotności ich baterii. Technika Nvidia Battery Boost gwarantuje możliwość nawet dwukrotnie dłuższego użytkowania komputera podczas gry. Zapewnia też większą płynność rozgrywek, nawet jeśli sprzęt jest odłączony od zasilania. Natomiast dobra jakość obrazu została uzyskana, dzięki technice Nvidia G-Sync. Pozwala ona na stosowanie w notebookach ekranów o rozdzielczości 2500 x 1400 pix i odświeżeniu na poziomie 120Hz.
Kolejną techniką wykorzystaną do kart graficznych Nvidia GTX10 jest Nvidia Vrworks z funkcją Simultaneous Multi-Projection, dzięki której wydajność w aplikacjach VRjest nawet trzykrotnie wyższa niż w kartach starszej generacji. Natomiast Nvidia Ansel to technika pozwalająca na wykonywanie zdjęć w trakcie gry. Daje to graczom większe możliwości korzystania z gier wymagających najnowszych rozwiązań. Ta opcja sprawdza się m.in. w „Wiedźminie 3”. Jest też przydatna podczas korzystania z okularów Google Cardboard czy gogli VR.
Na rynku już od pewnego czasu dostępne są nowoczesne notebooki wyposażone w karty graficzne GTX z serii 10, czyli GTX 1080, 1070 i 1060. Korzystają z nich najpopularniejsze koncerny na świecie, w tym Acer, ASUS, HP czy Lenovo. Zarówno poszczególne funkcje, jak również dostępność kart oraz ich ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od konkretnego urządzenia.