Monitory energooszczędne – ważne certyfikaty

oszczędzanie energii

gunnar3000/bigstockphoto.com

Ekologiczny styl życia to już nie tylko przesiadanie się z samochodu na rower, ale i korzystanie z odpowiedniego sprzętu komputerowego. Chcąc działać na rzecz środowiska, warto pomyśleć o energooszczędnych monitorach. Jak je wybrać?

We współczesnym świecie ekologiczność nie ogranicza się już tylko do zmiany środka transportu czy wybierania naturalnie hodowanych roślin w sklepach spożywczych. Nowoczesne technologie pozwalają nam nawet na korzystanie z bardziej przyjaznych dla środowiska sprzętów komputerowych. Wśród nich znajdują się też energooszczędne monitory, które są opcją nadającą się do użytkowania zarówno w domu, jak i w firmie.

Monitory energooszczędne to nie tylko dbałość o środowisko naturalne, ale też o niższe rachunki za prąd. Wybierając sprzęt tego typu, należy jednak poznać najpierw certyfikaty, które sporo mówią o zastosowanych w monitorach rozwiązaniach pozwalających na mniejsze zużycie energii. Do głównych certyfikatów przyznawanych energooszczędnym sprzętom należy Energy Star 6.0, który może otrzymać wyłącznie urządzenie pobierające w spoczynku mniej niż 0,5W energii.

Kolejne ważne oznaczenia to TCO 6.0 i EPEAT. Aby je otrzymać, sprzęt musi nie tylko wykazywać niski pobór prądu, ale również spełniać kilka innych warunków. Jego produkcja musi odbywać się w sposób nieszkodliwy dla środowiska. Osoby zatrudnione do jego stworzenia muszą pracować legalnie. W dodatku musi to być sprzęt wyróżniający się wysoką jakością, bo dzięki temu będzie służył dłużej od przeciętnych produktów i tym samym przyczyni się do zmniejszenia liczby elektrośmieci.

Ponadto certyfikat TCO 6.0 oznacza, że monitor może pochwalić się wysoką jakością obrazu i zadowalającą ergonomią sprawiającą, że urządzenie jest wygodne w obsłudze i bezpieczne dla zdrowia. Certyfikat EPEAT dodatkowo może oznaczać, że opakowanie monitora w min. 90% wykonane jest z materiałów łatwo poddających się recyklingowi. Nie jest to jednak zasadą, ponieważ EPEAT dopuszcza wymogi opcjonalne. Od ich liczby zależy, czy sprzęt otrzyma odznaczenie brązowe, srebrne czy złote.

Warto zwracać także uwagę na to, czy monitor posiada funkcję Zero Power Switch, która pozwala wyłączyć pobieranie prądu, gdy urządzenie jest wyłączone. Natomiast e-Saver to opcja automatycznego wyłączania monitora po określonym czasie jego nieużytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.