Monitor 4K OLED z poczwórnym widokiem – od Sony

monitor sony PVM-X550

Marka Sony wprowadza na rynek monitor nowej generacji 4K OLED, który wyróżnia się 55-calowym ekranem, idealnym do wykorzystania na planie filmowym, w razie potrzeby uzyskania poczwórnego widoku. Jakie są jego inne parametry?

Firma Sony zapowiedziała, że na rynku pojawi się jej nowy monitor PVM-X550, który przeznaczony będzie dla profesjonalistów, w tym także filmowców. Sprzęt ma nadawać się do odtwarzania kinowych produkcji oraz do emisji obrazu 4K na żywo. Jedną z najważniejszych zalet monitora będzie ekran 4K OLED dostosowany do wymogów poczwórnego widoku. Technologia TRIMASTER EL ma natomiast odpowiadać za precyzyjne odwzorowywanie barw oraz wysoką jakość obrazu.

Obraz na monitorze będzie można wyświetlać nawet z czterech sygnałów w jakości HD, a przy każdym z nich użytkownik będzie miał możliwość ustawienia konkretnych opcji, w tym wyregulowania jasności, kontrastu, nasycenia czy temperatury kolorów. Oprócz tego pozwala on na wybór łącza oraz struktury sygnału. Jeśli chodzi o pierwszy parametr, to wśród opcji wymienia się łącze 3G-SDI, HD-SDI i HDMI. Struktura sygnału występuje w wersji RGB lub YCBCR.

Nowy monitor Sony obsługuje materiały HDR, korzystając z różnych funkcji EOTF, m.in. S-Log3 czy Hybrid Log-Gamma. To właśnie dzięki nim monitor można z powodzeniem stosować przy tworzeniu profesjonalnych projektów. Ponadto monitor został wyposażony w mechanizm, który pozwala uzyskać 12-bitowy sygnał wyjściowy. Obsługuje też kilka branżowych standardów związanych z przestrzenią barw. Wśród nich znajduje się rozszerzona ITU-R BT.2020, którą stworzono z myślą o odtwarzaniu materiałów Ultra High Definition.

Dzięki wysokiej jakości obrazu i odpowiedniej formie ekranu, monitor można zawiesić na ścianie i z każdej strony, nawet pod dużym kątem, wszelkie parametry zostaną zachowane. Powoduje to, że PVM-X550 można stosować nawet w plenerze, podczas nagrywania materiałów na żywo w trudnych warunkach. Dodatkowo sprawia to, że monitor można zmieścić niemal w każdym pomieszczeniu, nawet jeśli ograniczona jest wolna powierzchnia do jego postawienia.

Będący odpowiedzią na rosnący popyt na sprzęty odtwarzające formaty nowej generacji monitor Sony PVM-X550, pojawi się na sklepowych półkach latem tego roku. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie jego sugerowana cena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.