Ekologiczny laptop od Della – Concept Luna

Koncepcyjny laptop od Della

Problem elektrośmieci z każdym rokiem narasta. Ludzie masowo kupują różnorodny sprzęt, który użytkują kilka lat. Po tym czasie większość urządzeń zaczyna się psuć lub pracuje zdecydowanie wolnej jak w przypadku laptopów czy smartfonów. Marka Dell postanowiła opracować takiego notebooka, którego użytkowanie będzie wygodne przez kilkanaście lat, a nawet i dłużej. Najnowszy produkt o nazwie Concept Luna jest dopiero w etapie projektowania i miałby pojawić się na rynku około 2030 roku.

Rewolucyjne urządzenia ma zmienić obecne trendy wśród producentów, którzy często produkują sprzęt jednorazowego użytku. Naprawa laptopa bywa droższa niż nowy produkt, gdyż części zamienne oraz różne podzespoły są bardzo trudno dostępne, dlatego jeśli laptop popsuje się na gwarancji to najczęściej otrzymujemy nowy. Gdy termin jej minie mało kto decyduje się na naprawę ze względu na wysoki koszt. W przypadku laptopa Concept Luna ma być zupełnie inaczej. Sprzęt będzie można wygodnie naprawić, a nawet z czasem rozbudowywać o nowe podzespoły. Dell zapewnia, że w tym modelu klawiatura nie będzie klejona, ani przykręcona do obudowy, a zamontowana na dwa zatrzaski. Dzięki temu przy uszkodzeniu klawiatury serwis urządzenia zajmie kilka chwil.

Nowy notebook ma być przyjazny środowisku również pod względem produkcyjnym, gdyż płyta główna będzie znacznie mniejsza, a o oznacza dużo mniejszy ślad węglowy, jaki powstaje jest w wyniku procesów produkcyjnych. Ponadto dostępność do wszelkich podzespołów ma być bezproblemowa, aby każdy użytkownik mógł w dowolnym momencie dokonać zmian w swoim komputerze. Co jeszcze ważniejsze, niektóre elementy, jakie mają być wykorzystane przy Concept Luna mają być na tyle uniwersalne, że będą pasować do innych urządzeń i będą mogły pełnić rolę zamienników. Wszystkie to rozwiązania są niezwykle istotne dla zmniejszenia liczby generowanych odpadów elektronicznych oraz pobudzenia recyklingu w branży, gdzie bardzo rzadko dokonuje się przetwarzania wcześniej użytych materiałów.

Concept Luna to ciekawa propozycja od koncernu Dell. Wyróżniać ją będzie prosty, ponadczasowy design, który sprawdzi się dla każdego użytkownika bez względu na wiek czy zapotrzebowanie na sprzęt. Wprowadzenia nowatorskiego notebooka wymaga wielu lat prac. Dell szacuje, że w tym przypadku dopiero rok 2030 jest realnym terminem rozpoczęcia sprzedaży dożywotniego laptopa. Jego cena ma być przystępna dla większości klientów. Z pewnością takie urządzenie znalazłoby wielu zwolenników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.