Obudowa to swego rodzaju wizytówka komputera. Pewnie dlatego przy jej wyborze wiele osób patrzy właściwie tylko na wygląd. Design obudowy jest kwestią gustu i dziś na rynku znajdziemy naprawdę wiele modeli zarówno stonowanych i klasycznych, jak i zwracających na siebie uwagę. Prócz wyglądu dobra obudowa powinna być też funkcjonalna i praktyczna. Jak wybrać tę idealną? I czy naprawdę dobre obudowy zdarzają się tylko w drogich modelach?
Cechy najlepszej obudowy PC
Bez względu na to czy składamy komputer, czy szukamy idealnego modelu stacjonarnego, obudowa to często szczegół, na który zwracamy niewielką uwagę. Ta część systemu komputerowego pełni z pewnością funkcję estetyczną, ale to nie wszystko. Obudowa, która ma skutecznie wspierać funkcjonowanie komputera powinna chronić jego wnętrze. Z jednej strony musi więc być mocna, a z drugiej zapewniać odpowiednią wentylację i system chłodzenia. Modele z wyższej półki są lekkie i posiadają dodatkową wentylację, dzięki czemu mamy pewność, że sprzęt się nie przegrzeje.
Wielu graczy i użytkowników komputerów stacjonarnych zwraca też uwagę na duże znaczenie pojemnej obudowy. Dodatkowe miejsce, jakie może nam dać tego typu sprzęt, przyda się na dodatkowe dyski czy podzespoły, o które możemy rozbudować komputer. Jest to jedna z tych rzeczy, o których zwykle nie pamięta się przy wyborze obudowy. Odpowiednio pojemna może być też z czasem wyposażona w efektywniejszy system chłodzenia lub dodatkowe wiatraki.
Wybierając spośród wielu modeli możemy zainwestować w obudowę z oświetleniem led lub designerską konstrukcją. Bez względu na wygląd dobra obudowa powinna być też wyposażona w szereg portów USB. Ich rozmieszczenie i sposób zamontowania nie powinien być przypadkowy. Obudowa ma zapewniać wygodę użytkowania i chronić port przed kurzem czy uszkodzeniami mechanicznymi. Konstrukcja obudowy ma też znaczenie dla majsterkowiczów, którzy planują rozbudowę komputera i dodanie kolejnych dysków.
Na co zwrócić uwagę wybierając obudowę PC?
Aby wybrać idealną obudowę warto zwrócić uwagę na możliwości beznarzędziowego montażu. System magnesów i zatrzasków z jednej strony chroni systemy, a z drugiej daje możliwość łatwego podłączenia podzespołów. Równie ważne są zatoki i szuflady na dyski. Z jednej strony zapewniają dostęp do czytników, z drugiej ułatwiają rozbudowę systemu.
Wyżej wspominaliśmy już o wentylatorach i systemie chłodzenia. Nowoczesne obudowy są wyposażone w system sterujący wentylacją i filtry pochłaniające kurz. Według specjalistów znacząco przedłuża to żywotność komputera i przeciwdziała przegrzaniu przy długim działaniu.
Elementem, na który warto zwrócić uwagę, są też maty wygłuszające montowane wewnątrz obudowy. Tłumią one hałas i wibrację, więc podnoszą komfort użytkowania sprzętu. Mają jednak też minusy. Zabierają miejsce wewnątrz obudowy i podnoszą w niej temperaturę. Po dłuższym czasie może to spowalniać funkcjonowanie podzespołów.