Komputer wczoraj i dziś, czyli zarys historii komputera osobistego

Komputer jest dziś sprzętem, bez którego raczej większość z nas nie wyobraża sobie dziś życia. Potrzebujemy go w wielu codziennych czynnościach takich jak praca, czy zakupy. Wiele firm prywatnych, a także państwowe spółki i instytucje wprowadzają coraz to nowsze udogodnienia, dzięki którym możemy zdalnie załatwić wiele spraw. Jednak nie każdy wie, w jaki sposób na przestrzeni lat rozwijały się komputery. W artykule przybliżymy ten wieloletni proces. Zapraszamy do lektury.

Pierwszy na świecie był Collosus

Gdyby obecnie zabrano nam komputery, bez względu na to, czy mówimy o laptopach, czy ich stacjonarnych odpowiednikach, nasze życie musielibyśmy zapewne odwrócić do góry nogami. To spostrzeżenie raczej nie wzbudza wątpliwości, a jeszcze niecałe 100 lat temu nikt nie pomyślałby o tym, że w niedługim czasie powstanie jedno z najbardziej wpływowych urządzeń na świecie. Jednym z tych, dzięki którym dziś używamy komputerów, jest brytyjski matematyk Alan Mathison Turing. Był on współodpowiedzialny za zbudowanie enigmy, czyli słynnej maszyny deszyfrującej, używanej podczas drugiej wojny światowej. Na podstawie obserwacji tego urządzenia Max Newman i Tommy Flowers zbudowali Colossusa. Dziś uważanego za pierwszy komputer w dziejach, początkowo służący wyłącznie na potrzeby armii. Za oceanem, w Stanach Zjednoczonych, powstawał w międzyczasie ENIAC. Wielka maszyna cyfrowa o wadze bagatela prawie 30 ton. Sprzęt zajmował w sumie powierzchnię 167 metrów kwadratowych.

Lata 70. i pierwsze komputery przenośne

Ogólne początki komputerowych pionierów już znamy. Prototypem dzisiejszego laptopa był zaś wydany w 1975 roku amerykański IBM 500. Jego waga zbliżona była do zaledwie 25 kilogramów. Jedynym mankamentem podczas korzystania z urządzenia była potrzeba stałego podłączenia do zasilania. Kilka lat później IBM wyprodukował kolejny model o nazwie PC 5150, który uznawany jest za pierwszy komputer osobisty w historii. Wszystko ze względu na jego relatywnie łatwy dostęp przez cywilnych konsumentów. Jego parametry (16-bitowy procesor Intel 8088 i 6 KB pamięci RAM) były wówczas niebotyczne. Dziś zaś nie robią na nas żadnego wrażenia. Ciekawostką jest fakt, że PC 5150 nie posiadał wbudowanego dysku twardego. Zachęcało to więc do korzystania z przenośnych dyskietek. Kolejne lata to dalszy rozwój procesorów produkowanych w fabryce Intela. Ich rozwój trwa do dziś, dzięki czemu amerykański gigant jest jednym z liderów na rynku elektroniki użytkowej.

Ewolucja obrazu i systemów operacyjnych

Pod koniec lat osiemdziesiątych w komputerach zaczęto produkować kolorowe monitory, udostępniające swoim użytkownikom kolorowy obraz. Był to ogromny przełom w branży, ponieważ ułatwił wszystkim użytkownikom poruszanie się po interfejsie. W podobnym okresie rozpoczęły się prace nad systemem Windows. Pierwszy był bardzo prosty. Miał dostęp do zaledwie kilku kolorów, a głównymi aplikacjami były Paint, kalkulator i notatnik. Kolejne systemy operacyjne były kwestią czasu. Do najważniejszych z nich należały wersje 95, 98, XP, Vista, 7, 8, 10 i najnowsza 11. Obecny obraz też różni się od tego sprzed kilkudziesięciu lat, ponieważ nasze oko cieszyć możemy krystalicznym Full HD, a wiemy, że dąży się do kolejny usprawnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.