Karta graficzna – którą wybrać?

Dłoń trzymająca kartę graficznąz dwoma dużmi wentylatorami na tle otwartej obudowy PC

Karta graficzna to nieodłączny element każdego mocnego zestawu komputerowego. Niezależnie od tego, czy wydajna grafika będzie nam potrzebna do zagrania w swój ulubiony tytuł, czy też do pracy w branży IT każdy, który jej potrzebuje, zastanawia się jaki produkt wybrać. Obecnie na rynku kart graficznych prym wiodą dwie duże marki, czyli NVIDIA i AMD. Jak zawsze w tego typu zestawieniach znajdziemy zwolenników obu stron. W artykule postaramy się porównać wspomniane marki w merytoryczny sposób.

W ostatnim czasie rynek kart graficznych stanął przed obliczem kryzysu ekonomicznego, który plądruje także wiele innych branż. Poprzednie miesiące to znaczny spadek popytu na produkty produkowane w halach NVIDII i AMD. Wszystko to oczywiście przez znaczny wzrost cen kart graficznych sięgający nierzadko 300% ich wcześniejszej wartości. Przyczyniło się to do wstrzymania przed zakupem przez ogromną rzeszę konsumentów. Podobno w najbliższym czasie sytuacja ma ulec poprawie, a ceny zaczną powoli się normować. Jednak bez względu na to, co dzieje się na rynku nie każdy, kto chce zakupić wymarzoną kartę wie, na którego producenta powinien się zdecydować. Na początku podamy kilka najważniejszych cech, którymi powinniśmy się kierować przy doborze odpowiedniej karty graficznej do naszego sprzętu. Pierwszą z nich jest rozdzielczość ekranu. Jeżeli nasz monitor nie należy do najnowszych, a rozdzielczość nie przekracza standardowego Full HD, nie musimy wydawać wygórowanych sum pieniędzy na drogą kartę, ponieważ na tańszy układ również da radę pociągnąć inne jednostki w ten sposób, aby były maksymalnie grywalne. Kolejną ważną cechą jest system chłodzenia. Pamiętajmy, że karta graficzna generuje ogromne ilości ciepła, które muszą się gdzie ulotnić dlatego, jeżeli nie mamy w komputerze przynajmniej trzech wentylatorów, nie kupujmy zbyt silnej karty nieprzystosowanej do urządzenia. Będzie to groziło jej przepaleniem. Ostatnią z cech, które chcieliśmy przypomnieć jest pamięć graficzna. Dzisiejsze minimum wynosi 4 GB, choć zdarzają się słabsze podzespoły. Jednak po nie nie warto sięgać ze względu na ich niską jakość detali.

Teraz przejdźmy to podstawowego zagadnienia, z którym chcieliśmy się uporać na początku artykułu. Tak więc NVIDIA, czy AMD? Odpowiedź brzmi: to zależy. Zapytacie od czego? Oczywiście od tego, kto, jak często i w jaki sposób będzie chciał z niej korzystać. Flagowe produkty obu firm, czyli odpowiednio GeForce i Radeon, posiadają pewne różnice. Jedną z nich jest wydajność mierzoną w opłacalności porównywanej jako FPS/$ oraz FPS/Wat. Lepszą, od wielu już lat pochwalić się może ta druga marka. Jej wyniki względem rywalki w pomiarach wyższe od 6 do 80%. Cenowo tę rywalizację również wygrywa AMD. Dwie porównywalne na rynku karty graficzne z obu firm tj. Sapphire Radeon RX 6700 oraz GeForce RTX 3060 Ti Ventus 3X OC różni aż 500 zł. Pierwsza kosztuje 2500 zł, druga zaś 3000 zł. Mimo to, że w tym krótkim poradniku, wydawać by się mogło, zdecydowaną przewagę ma AMD, to NVIDIA nadal posiada swoich entuzjastów, którzy nie wyobrażają się swojego komputera bez tej właśnie amerykańskiej marki. Wygląda więc na to, że ostateczna decyzja zakupowa, należy do każdego z nas indywidualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.