Koniec roku sprzyja wszelkim podsumowaniom. Nie tylko refleksji nad własnym życiem, ale również analizie towarów i usług rynkowych, a także podsumowaniu dotychczasowych dokonać w ramach poszczególnych sektorów.
Podsumowanie roku 2016 w gamingu to przede wszystkim niezwykły sprzęt dedykowany graczom, a także gry komputerowe. Wśród kluczowych sprzętów, które zawitały do sklepów, ku uciesze graczów znalazły się przede wszystkim: HTC Vive oraz Oculus Rift, później PlayStation VR. W tym zestawieniu wielu testerów sprzętu dedykowanego graczom postawiło na PlayStation VR, które posiada najbardziej przystępną cenę spośród ww., a także najprostszą konfigurację (http://www.komputerswiat.pl).
PlayStation VR waży 610 gramów (jest najcięższe w porównaniu z HTC Vive, czy Oculusa Rift), jednak stanowi najwygodniejsze gogle tego typu na rynku. Urządzenie to posiada odpowiednie rozmieszczenie punktów ciężkości. Posiada solidnie obudowany górny, a także dolny element. Taka konstrukcja sprawia, że najcięższa część z ekranem nie odchyla się do przodu. Sprzęt jest doskonale wyważony. Materiał wewnętrzny gogli to gumowe, uginające się pod wpływem nacisku tworzywo. Ponadto guma bardzo dobrze izoluje od świata zewnętrznego co zapewnia idealny komfort grania. Dodatkowo tworzywo wykorzystane do „wysłania” gogli łatwo można utrzymać w czystości. Zasób miejsca w goglach sprawia, że mogą z nich również korzystać osoby w okularach. Ważną cecha opisywanego sprzętu jest prostota w montażu. Wystarczy podłączyć gogle do konsoli. Oprogramowanie urządzenia instaluje się samodzielnie, tak samo jak oprogramowanie konsoli. PS4 od razu wyłapuje podłączenie PlayStation VR. Całość pierwszego podłączenia zajmuje od 5 do 15 minut (www.spidersweb.pl).
Porównując PlayStation VR z innymi produktami w tej kategorii dostępnymi na rynku należy zwrócić uwagę na: bardziej korzystną cenę (ok. 3500 złotych na konsolę wraz z PS VR), estetyczny wygląd i wykonanie, a także wygodną konstrukcję, która nie obciąża głowy. Pomimo tego, że PlayStation VR posiada słabsze parametry od swoich konkurentów, pozwala na uzyskanie bardzo przyzwoitej jakości obrazu. Warto również nadmienić, że wraz z pojawieniem się sprzętu na rynku dostępne były również zróżnicowane i wciągające gry. Do słabych stron PlayStatnion VR należy przede wszystkim brak kamery i PS movie w zestawie, a także mało precyzyjne sterowanie (chwilami) oraz zdarzające się prześwity światła po założeniu na głowę (www.komputerswiat.pl).