Drukarka 3D wykorzystująca metal? Toshiba ma już prototyp

Toshiba

Do niedawna podbijające rynek przedsiębiorstw drukarki 3D drukowały produkty w oparciu o tworzywa sztuczne – tymczasem Toshiba ma już prototyp drukarki wykorzystującej metal! Komercyjna wersja trafi na rynek w 2017 r.

W wyścigu innowacji związanych z branżą produkcyjną i komputerową nie ma odpoczynku – Toshiba podała niedawno informację, że posiada już prototyp drukarki 3D wykorzystującej specjalną technologię, która pozwala na drukowanie przedmiotów 3D z metalu.

Inżynierowie Toshiba Machines wciąż udoskonalają prototyp, ale już zapowiadają, że dzięki specjalnemu wykonaniu i nowej technologii uda im się wprowadzić komercyjną wersję tej drukarki już w 2017 roku (to oficjalna data zapowiadanej przez koncern Toshiba premiery).

Do prawidłowego działania urządzenia japońscy eksperci musieli opracować specjalistyczne dysze wykorzystując do tego symulacje tzw. mechaniki płynów, która pozwoliła na mocne skupienie rozprysku metalowego proszku tak, że pod wpływem działania lasera sprzęt produkuje podzespoły metalowe z wydajnością 110 cm3 na godzinę, używając do tego lasera 800 watowego. Nowatorska dysza ogranicza zdecydowanie obszar wytłaczania cząstek metalu tak, że laser precyzyjnie stapia jedynie bardzo mały obszar, na którym umieszczony jest metalowy proch.

Wg twórców tego nowatorskiego rozwiązania drukarka będzie mogła produkować większe elementy metalowe – ze stali, żelaza oraz stopu chromi i żelaza szybciej (wg konstruktorów – nawet 10 razy!) i w bardziej przystępnej cenie. Takie urządzenie będzie mogło zostać wykorzystane w produkcji przemysłowej, co z pewnością zredukuje koszty dotychczasowego wytwarzania różnego rodzaju urządzeń, części i sprzętów metalowych. Aktualnie drukarka jest w fazie testów i ulepszeń, ale jeśli będzie działała tak, jak zapowiada producent to może stać się prawdziwą rewolucją w branży produkcji np. śrub i innych elementów łącznych, blach, rur, dysz i praktycznie każdego innego rodzaju części, podzespołów i całych produktów opartych na metalu i stali nierdzewnej.

Co ciekawe, drukarka tego rodzaju prawdopodobnie będzie wprowadzana na rynek i sprzedawana w ramach rządowego programu opracowanego przez Ministerstwo Ekonomii, handlu i przemysłu: „Technological Development for Next-Generation Industrial 3D Printers and Ultra-High-Precision 3D Shaping Systems”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.