Jak działa projektor

Projektor, nazywany także rzutnikiem projekcyjnym jest optycznym urządzeniem służącym do wyświetlania na specjalnie to tego przystosowanym ekranie obrazów ruchomych oraz nieruchomych. Większość projektorów składa się z elementów zapewniających źródło światła, układu optycznego złożonego z kilka soczewek, którego zadaniem jest właściwe uformowanie wiązki światła oraz różnego rodzaju urządzeń zapewniających możliwość wyświetlania kolorów oraz kształtów. W zależności od rodzaju projektora, poszczególne elementy jego budowy mogą ulegać zmianie, jednak ogólna zasada działania pozostaje ta sama.

Obecnie wśród cyfrowych projektorów dominują dwie technologie – DLP oraz LCD, działające w odmienny sposób.

Projektory DLP są starszymi konstrukcjami i jest o nie oparta znaczna większość urządzeń. Do cyfrowej obróbki światła służą mikroprocesory. Układ optyczny składa się z milionów mikro luster. Każde z nich odpowiada za jeden piksel wyświetlany przez projektor. Światło odbijane od nich przechodzi następnie przez układ kolorowych modyfikatorów znajdujących się na kole obrotowym. W ten sposób tworzony jest obraz, wyświetlany na ekranie. Źródłem światła w tego typu konstrukcji jest bardzo silna lampa o mocy 200-300 W. Dzięki temu uzyskiwany obraz jest bardzo jasny. Wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność jej chłodzenia oraz okresowej wymiany, ponieważ jej żywotność wynosi około 3000 godzin.projektor

Projektory LCD natomiast są rozwiązaniem dość młodym, gdzie obraz jest generowany zaledwie przez trzy ciekłokrystaliczne matrycy LCD. Podobnie jak w druku, tutaj również używa się trzech podstawowych barw RGB – czerwonego, zielonego i niebieskiego. Każdy piksel na matrycy może przepuszczać światło częściowo lub je blokować. Umożliwia to składanie kolorów z poszczególnych barw oraz ustawienie różnego ich natężenia i jasności.

Oprócz tego wielu producentów oferuje konstrukcje, w których głównym źródłem światła są laserowo-diodowe lampy. W sprzedaży znajdują się także projektowy LCD ze znacznie większą liczną matryc co umożliwia wyświetlanie obrazów bardziej wiernych rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.