Jak działa UPS (zasilacz awaryjny)

Nagły zanik napięcia w sieci to jedna z najczęstszych przyczyn utraty danych w trakcie pracy na komputerze. Jak się przed tym chronić? Listwa antyprzepięciowa nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia. Dlatego też warto zainwestować w zasilacz UPS.

Jak działa zasilacz UPS

Najkrócej mówiąc, działanie zasilacza UPS sprowadza się do pośrednictwa w dostawie prądu między siecią elektryczną a obsługiwanym urządzeniem, na przykład komputerem, w celu zapewnienia ciągłości zasilania w przypadku zaniku napięcia. Zasilacz filtruje i kieruje prąd do gniazda, jednocześnie ładując akumulator (lub akumulatory).ups

Zasilacze UPS najczęściej wyposażone są w akumulator (jeden lub więcej). Dzięki temu, w razie wystąpienia awarii sieci elektrycznej, urządzenie podłączone do zasilacza przełączy się na pracę z wykorzystaniem energii zgromadzonej w akumulatorze UPS’a. Użytkownik zyskuje więc czas na bezpieczne wyłączenie komputera bez ryzyka utraty danych. Typowy zasilacz UPS do użytku domowego jest w stanie podtrzymać pracę komputera przez około 5 minut. Oczywiście istnieją także zasilacze o ogromnej pojemności akumulatora, które podtrzymają napięcie nawet przez kilka godzin.

Typy zasilaczy UPS:

1. zasilacze off-line

W razie wykrycia zaniku napięcia w sieci, zasilacze off-line automatycznie przełączają się na tryb pracy akumulatorowej. Stosuje się je najczęściej do zasilania pojedynczych komputerów. Nie polecane dla urządzeń wrażliwych na zniekształcenia.

Zalety:

– niewielkie gabaryty

– stosunkowo niska cena

– sprawna i cicha eksploatacja

– niska awaryjność

Wady:

– możliwość występowania zakłóceń napięcia w trakcie przełączania trybu pracy (wada bardzo istotna, jeśli UPS ma za zadanie zasilić sprzęt wrażliwy na zakłócenia)

– mało korzystny przebieg napięcia (szczególnie dla urządzeń wymagających bardzo dużej dokładności)

– opóźniona reakcja na zanik napięcia (występuje przeskok iskry)

 2. zasilacze line-interactive

Stanowią udoskonaloną wersję off-line’ów. O ile w zasilaczach o topologii off-line układ sterowania zasilacza monitoruje tylko wartość napięcia, o tyle w typie line-interactive monitorowane są także częstotliwość i faza. Zasilacze line-interactive są obecnie najczęściej wykorzystywanymi typami zasilaczy awaryjnych. Sprawdzają się przede wszystkim w warunkach domowych i biurowych. W konstrukcji zasilaczy line-interactive często wykorzystuje się układ AVR (Automatic Voltage Regulator). Zamiast tradycyjnego transformatora sieciowego wykorzystano tu autotransformator, dzięki któremu napięcie może zostać obniżone lub podwyższone do wartości nominalnej, bez korzystania z energii zgromadzonej w akumulatorze.

Zalety:

– natychmiastowa reakcja na zanik napięcia w sieci (nie występuje przeskok iskry)

– ograniczona możliwość wystąpienia zakłóceń

3. zasilacze on-line

Swoje główne zastosowanie znajdują w ochronie sprzętów o największych priorytecie, na przykład serwerów. W przypadku takich urządzeń istotne jest, by zapewnić ciągłość zasilania o odpowiedniej jakości. Działanie zasilaczy on-line polega na całkowitym izolowaniu urządzenia od sieci, w związku z czym falownik zasilacza pracuje ciągle, a nie tylko w razie zaniku napięcia. W zasilaczach on-line prąd przemienny pochodzący z sieci elektrycznej przetworzony zostaje w układzie prostownikowym na prąd stały, by w układzie falownikowym przekształcić go powtórnie, na napięcie przemienne.

Zalety:

– brak zakłóceń

– stała częstotliwość napięcia

Wady:

– kosztowna i hałaśliwa eksploatacja

– niższa żywotność

 

Jaki zasilacz wybrać?

Moc zasilacza UPS podawana jest zazwyczaj w woltoamperach (VA). Im większa moc zasilacza, tym dłuższy czas, jaki mamy na zapisanie dokumentów i wyłączenie komputera. Należy koniecznie pamiętać, że moc wybranego UPS-a nie może być mniejsza niż sumaryczna moc urządzeń, jakie do niego podłączymy. Jeśli naszym celem jest ochrona jednego komputera, zakup zasilacza o bardzo dużej mocy będzie zupełnie zbędny. Dla użytku domowego najlepszym wyborem będzie z całą pewnością niewielki, wytrzymały i tani w eksploatacji UPS line-interactive o średniej mocy (350-500 VA).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.