Sprzedaż komputerów z roku na rok nie maleje. Cały czas jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu sprzęt. Odkąd kilku lat prym sprzedażowy wiodą laptopy, których ogromną zaletą jest możliwość ich używania w każdym miejscu. Jednak są sytuacje, w których potrzebujemy więcej mocy. Zapewnić może nam ją wyłącznie komputer stacjonarny. Na co zwrócić uwagę przed zakupem swojego pierwszego peceta? O tym w poniższym artykule.
Monitor jest koniecznością
Pierwszą rzeczą, na jaką musimy spojrzeć, zanim zdecydujemy się na zakup komputera jest wejście, do którego podłączymy nasz monitor. Przypominać o tym, że monitor jest konieczny do odtworzenia obrazu z naszego peceta, chyba nie musimy. W zależności od typu posiadanego ekranu (może być nim nawet telewizor), będzie on posiadał jedno ze złącz: DisplayPort, Mini DisplayPort, Dual-link DVI, DVI-I, HDMI i VGA. Sprawdźmy zatem, czy mamy odpowiednie możliwości celem podłączenia karty graficznej do ekranu. Przy okazji, przejrzyjmy też ogólną specyfikację naszego monitora. Jest to szczególnie ważne, kiedy zależeć nam będzie na bardzo wysokiej jakości obrazu. Starsze modele mogą nie udźwignąć najnowszych produkcji. Może się więc okazać, że potrzebna będzie kolejna wizyta w sklepie.
Miejsce na PC
Może się to wydawać nieznaczącym przypomnieniem, ale warto pamiętać o tym, że komputer stacjonarny zajmuje o wiele więcej miejsca niż laptop. Przed zakupem należy upewnić się, że bez problemu znajdzie się dla niego miejsce w pobliżu lokalizacji, która służyć nam będzie do korzystania z jego możliwości. Pomysłów na ulokowanie obudowy PC jest sporo. Wszystko jednak zależy od jej wielkości, która może się przecież znacznie różnić. Niektórzy montują swojego peceta na biurku, inni dobudowują specjalne miejsce w okolicach biurka, większość zaś umiejscawia go na podłodze. W każdym z tych przypadków bardzo ważne jest, aby nie uniemożliwiać sprzętowi poprawnej cyrkulacji powietrza celem ochłodzenia jego podzespołów.
Podzespoły
Jeżeli już o nich mowa, podzespoły będą najważniejszą częścią naszego komputera stacjonarnego. PC jak każdy inny komputer składa się m.in. z karty graficznej, procesora, pamięci RAM, dysku twardego itd. To od nas w głównej mierze zależy, z czego będzie się składać. Osoby, które mają wystarczającą wiedzę, mogą swój komputer złożyć samemu od podstaw po zakupie odpowiednich elementów. Uprzedzamy jednak, że nie jest to takie proste i trzeba mieć sporą wiedzę, aby zrobić to poprawnie i nie zniszczyć nić z tego, co zakupiliśmy. Jeżeli nie mamy odpowiednich umiejętności manualnych, zdecydowanie lepszą decyzją będzie poprosić o pomoc specjalistę. Na podstawie wywiadu, pomoże on nam wybrać najlepsze elementy i po wszystkim, złoży je dla nas w całość. Jest jeszcze jedna opcja. Mianowice wizyta w sklepie z elektroniką i zakup złożonego PC. Ostatni wybór ma jedną wadę. Nie pozwoli on nam na maksymalne dopasowanie wymagań sprzętowych do tego, czego będziemy oczekiwać od naszego sprzętu.