Komputer, który połączony jest z ludzkim mózgiem? Brzmi jak zapowiedź filmu science fiction, jednak taka możliwość wcale nie jest tak abstrakcyjna jak mogłoby się wydawać. Słynny biznesmen, Elon Musk na ostatniej konferencji przedstawił projekt o nazwie Neuralink. Wszczepiony w układ nerwowy człowieka ma umożliwiać bezpośredni kontakt człowiek z urządzeniem i poprawiać funkcjonowanie całego organizmu.
Pierwsze testy urządzenia były już prowadzone na żywych świniach. Dzięki temu zaprezentowano skuteczność chipu, który samoczynnie na ekranie komputera prezentował aktywność zwierzęcia, np. przy biegu na bieżni. Zgodnie z informacjami przekazanymi od Elona Muska testowanie na ludziach jeszcze się nie rozpoczęło. Jednak amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała opinię odnośnie nowego urządzenia i określiła go mianem przełomowego. W pierwszej fazie testów klinicznych Link ma być wszczepiany tylko wybranym pacjentom. W ubiegłym roku mówiło się, że czipy trafią do osób cierpiących z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego, aby za pomocą innowacyjnego urządzenia pracować nad odzyskaniem sprawności ruchowej. W tym wypadku implant byłby jednak umieszczony bezpośrednio w rdzeniu kręgowym.
Elon Musk ma szerokie plany odnośnie technologicznego wsparcia medycyny. Specjalistyczne implanty mają usuwać nawet trwałe wady. Osoby niewidome mogłyby widzieć, głuche – słyszeć, a sparaliżowane chodzić. Ponadto implant można będzie w dowolnym momencie usnąć poprzez prosty zabieg chirurgiczny, jeśli efekty nie będą zadowalające. Nowe urządzenie ma wykrywać wszelkie nieprawidłowości w sygnale mózgu i je niwelować. Link ma być sposobem na poważne choroby jak padaczka, afazja, depresja. Ma też leczyć bezsenność, ból czy zaniki pamięci. Nowatorski projekt komputerowy ma działać nie tylko w służbie poprawy zdrowia, ale też dawać rozrywkę. Za pomocą urządzenia możliwe ma być połączenie z innymi urządzeniami, grami oraz sztuczną inteligencję, aby stale podnosić możliwość intelektualne człowieka. Czip wielkości monety ma być na stałe umieszczony w czaszce po uprzednim usunięciu fragment kości. Cały układ z mózgiem ma być połączony za pomocą ultra-cienkich przewodów.
Zamiłowanie Elona Muska do innowacyjności znane jest nie od dziś. Wizjonerskie plany na przyszłości, choć pozornie wyglądające na mało realne, są już wdrażane w innych sektorach. Specjalne implanty stosuje się już m.in. do stymulacji mózgu w chorobie Parkinsona oraz u osób chorych na epilepsję. Implanty pomagają też sparaliżowanym osobom w wykonywaniu podstawowych czynność jak poruszenie ręką czy sterowanie ekranem komputera, aby komunikować się z otoczeniem.