Android 12 – co nowego?

Zaktualizowany system Android 12 posiadać będzie wiele ciekawych zmian, które mogą ucieszyć użytkowników. Gogle postawiło na odświeżenie interfejsu, wewnętrzną kosmetykę systemu, a także dodanie nowych gestów, dzięki którym wszystkie smartfony z Android 12 będą jeszcze wygodniejsze w użytkowaniu. Aktualizacja jest obecnie w fazie beta i testuje ją wybrana grupa użytkowników. Do szerokiego grona odbiorców Android 12 ma trafić za kilka miesięcy.

Integralną częścią systemu Android 12 jest tryb obsługi jedną dłonią, który do tej pory dostępny był dla niektórych modeli, np. dla Samsunga Galaxy S21. Po aktualizacji we wszystkich smartfonach możliwe będzie ściągnięcia belki powiadomień ruchem w dół bez względu na miejsce na ekranie głównym. Dzięki temu jedną ręką bez problemu obsłużymy ekran. W nowym systemie pojawią się także specjalny widżet dla graczy online, który również zapewni błyskawiczne rozpoczęcie streamingu na YouTube oraz narzędzie do obsługi dowolnego komunikatora z poziomu ekranu głównego, czyli bez konieczności logowania się na np. Messngerze czy Whatsappie.

Kolejną ważną zmianą jest usprawnienie menu pod kątem szukania danej treści. Teraz wybranej frazy szukać można tylko w aplikacjach, a wkrótce system przeszukiwać będzie również kontakty, wiadomości, pliki i wszystkie foldery, co znacząco przyspieszy obsługę. Mniej widoczne zmiany, ale na pewno bardzo ważne z punktu widzenia twórców oprogramowania dotyczą autorotacji opartej na wykrywaniu twarzy, by przy pozycji leżącej smartfon nie miał trudności z odblokowaniem telefonu. Ponadto panel odblokowania będzie wygodniejszy za sprawą klawiatury numerycznej do wpisywania PIN-u. Nowością będzie też większe możliwość ustawienia gam kolorystycznych w tle ekranu głównego.

Posiadacze modeli z większym ekranem mogą spodziewać się dedykowanego paska zadań. Ma to zwiększyć przejrzystość dużego smartfona będzie tabletu. Wraz z wdrożeniem Android 12 do sprzedaży ma trafić wyczekiwany przez wielu składny model Google Pixel. Jednak ostateczna datą zarówno premiery nowatorskiego urządzenia, jak i masowego wprowadzenie aktualizacji oprogramowania wymaga dłuższych testów. Po obecnej analizie systemu planowany jest trzeci etap weryfikacji i dopiero wówczas Android 12 będzie mógł wejść do użytku komercyjnego. Szacuje się, że nastąpi to najwcześniej jesienią 2021 roku. Niemniej wszystko wskazuje na to, że warto poczekać na proponowane zmiany aktualizacyjne Google’a, dzięki którym Android zyska dodatkowe i bardzo cenne opcje, które mogą przekonać użytkowników właśnie do tego systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.