Popularność dronów wśród prywatnych użytkowników stale rośnie. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzają się do uwiecznienia w bardzo atrakcyjny sposób chwil z wakacji czy rodzinnych uroczystości. Cena mniejszych dronów nie jest już zaporowa i wiele osób może pozwolić sobie na zakup takiego gadżetu za kilkaset złotych. Większa dostępność oraz szereg różnych modeli pozwala dobrać najlepszy dron do indywidualnych potrzeb. A co ważniejsze, mniejsze urządzenia nie wymagają specjalistycznych zezwoleń, jednak każdy właściciel drona powinien znać zasady korzystania z tego sprzętu, zwłaszcza że za pół roku ulegną one aktualizacji.
Dron to latające urządzenie rejestrujące wyposażone w kamerę wysokiej rozdzielczość, która umożliwia nagrywanie zdjęć oraz wykonywanie fotografii z lotu ptaku. Drony zazwyczaj latają kilkaset metrów nad zmienią. Niemniej nie wszędzie można swobodnie korzystać z dronów, dlatego aby uniknąć nieprzyjemności, a nawet konsekwencji prawnych, warto wiedzieć gdzie, kiedy oraz w jakich warunkach loty dronem są dozwolone. Zakazane jest używanie ich w bezpośrednim sąsiedztwie lotnisk oraz w miejscach szczególnych jak rezerwaty przyrody czy parki krajobrazowe, gdzie mogą zakłócać spokój zwierząt w ich naturalnym środowisku. Nagrywanie lub fotografowanie ludzi i obiektów ma pewne organicznie, wynikające ze prywatności osób postronnych, która mogą nie chcieć być rejestrowane, dlatego nagrywanie bez uprzedniej zgody osób jest niedozwolone. Wyjątkiem są miejsca publiczne i zgromadzenia, gdzie poszczególne osoby są częścią danego wydarzenia
Nowe przepisy, które wchodzą w życie 31 grudnia 2020 roku oznaczają zmiany dla właścicieli. Obowiązywać będzie rejestracja wszystkich osób, które posiadają drony z wbudowaną kamerą. Do tej pory rejestracji podlegały wyłącznie same drony. Dane będę przekazywane do Polskiej Agencja Żeglugi Powietrznej, która będzie mieć obowiązek przetrzymywać je przez okres trzech lat. Nie zmieni się obowiązek rejestracji urządzeń o wadze powyżej 250 gramów. Mniejsze traktowane są jako zabawki i nie posiadają rejestratorów audio i wideo. Nie będzie też konieczności zgłaszania urządzeń, które poruszają się wolniej niż 19 m/s oraz latają poniżej 120 metrów nad poziomem ziemi.
Z końcem roku zostanie też zniesiony podział na loty sportowe, rekreacyjne oraz pozostałe. Obowiązywać będzie nowa klasyfikacja – loty otwarte, szczególne i certyfikowane. Dzięki temu łatwiejsze będzie prowadzenie działalności gospodarczej opartej na nagrywaniu danego zdarzenia za pomocą drona. W przypadku lotów otwarty niezbędne będzie osiągnięcie odpowiedniego wieku oraz zdanie specjalistycznego testu. Loty otwarte będą mogły wykonywać tylko urządzenia wskazane przez Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Ma to zapobiec bezprawnemu wykorzystywaniu powietrznej przestrzeni publicznej oraz jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu powietrznym, wykluczając niedoświadczony użytkowników drona z możliwości używania sprzętu w trudniejszych warunkach.