Trudności konkurencyjne sprawiły, że koncern Google zdecydował zrezygnować ze swojego portalu społecznościowego Google+. Niska popularność serwisu, która utrzymuje się od dłuższego czasu spowodowała, że już za kilka miesięcy portal przestanie istnieć. Powodem dość drastycznej decyzji są też uwagi odnośnie bezpieczeństwa danych, przechowywanych na serwerach Google+.
Stale powiększające się grona użytkowników Facebooka i dynamiczna wzrost nowych kont na Instagramie sprawił, że nieliczni korzystali już z zasobów platformy Google+. Nieopłacalność serwisu doprowadziła do decyzji o jego zamknięciu. W ciągu najbliższy 10 miesięcy stopniowe będą likwidowane kolejne części portalu. Ostateczne zamkniecie Google+ ma nastąpić w sierpniu 2019 roku.
Wyciek danych z Google+
Niepokojące doniesienia, jakie pojawiły się na łamach Wall Street Journal dodatkowo spotęgowały niechęć internautów wobec portalu. Zdaniem amerykańskich dziennikarzy od 2015 roku użytkownicy Google+ pomimo zakazu upublicznianie drażliwych danych nie byli chronieni. Oznacza to, że w wielu przypadkach data urodzenia oraz adres użytkownika był widoczny dla każdego. Błąd sytemu umożliwiał przeglądanie pozornie utajnionych danych osobom również spoza serwisu. Najprawdopodobniej nawet pół miliona kont na Google+ można było swobodnie przeglądać. Choć nie odnotowano żadnego nadużycia wobec tej awarii, to sytuacja bardzo negatywnie odbyła się na wiarygodności serwisu oraz bezpieczeństwie jego użytkowników.
Zaufanie internautów zostało też mocno nadszarpnięte, gdy okazało się, że koncern Google pomimo świadomości problemu, nie poinformował o tym opinii publicznej. Poważny błąd został naprawiony dopiero w marcu 2018 roku, jednak niechęć wobec Google+ została już na stałe. Ostatnie wyniki portalu wskazują, że niemal 90 proc. wejść na portal zajmuje nie więcej niż 5 sekund, co można oznaczać dużą przypadkowość i bardzo niskie zaangażowanie. Pojawił się pomysł, by zmienić serwis w nowoczesną platformę do komunikacji wewnątrz firm i międzynarodowych korporacji, dla których ogólnodostępne narzędzie może okazać się bardzo wygodne do prowadzenia służbowych rozmów na różnych kontynentach. Niemniej nowa propozycja na przekształcenie Google+ nie została jeszcze potwierdzana przez koncern.
Natomiast mając 10 miesięcy nim Google+ przestanie istnieć w obecnej formie wskazane jest, by już teraz zarchiwizować w odpowiedni sposób swoje konto na platformie. Służy do tego narzędzie Google Takeout, do którego logowanie odbywa się poprzez konto na Google+. To jednak nie jedyna opcja na ewentualną migrację i archiwizację danych, jaką ma zapewnić koncern. Dodatkowe formy będą dostępne w bliżej nieokreślonym terminie. Natomiast w najbliższym czasie ma być wprowadzony zdecydowanie bardziej restrykcyjny system pozwoleń na dostęp do zasobów całej aplikacji, by ostatnie miesiące funkcjonowania Google+ były w pełni bezpieczne. Szczególnie w kwestii współpracy z zewnętrznymi deweloperami.