Miniaturyzacja w przemyśle komputerowym widoczna jest od kilku lat. Podzespoły są stale udoskonalane, by pomimo mniejszych rozmiarów spełniały wszelkie wymogi wydajnościowe. Trend ten dotyczy również komputerów stacjonarnych, które nie zajmują już aż tyle miejsca jak kiedyś, a nadal można wykonywać na nich skomplikowane operacje informatyczne. Jest to możliwe dzięki miniaturyzacji w całej elektronice komputerowej – płycie głównej, twardym dysku i oprzyrządowaniu.
Rynek komputerów stacjonarnych notuje spadki sprzedaży. Zdaniem ekspertów z branży kolejne lata przyniosą następne obniżki wyników sprzedażowych. Coraz mniej osób prywatnych i przedsiębiorstw decyduje się na zakup komputera stacjonarnego. Zabiera on sporo miejsca i nie pozwala na przenoszenie w razie zmiany siedziby czy prezentacji danego projektu. Także w domu mobilność jest ważna. Możliwość korzystania z komputera w każdym pokoju to wygoda i komfort dla wszystkich mieszkańców.
Współczesne modele mini komputerów posiadają nowoczesna karty graficzne oraz bardzo wydajne procesory, dlatego bez problemu mogą obsługiwać ekrany w rozdzielczości 4K, które są niezbędne w przypadku pracy grafika komputerowego czy dla gracza internetowego. Shuttle XPC slim DH02U5 Komputer zamknięty w obudowie o objętości zaledwie 1,3 litra posiada 4 wejścia HDMI, procesor Core i5 oraz jedną z najlepszych kart graficznych, aby swobodnie prowadzić każdą cyfrową komunikację oraz wyświetlać wieloformatowe wideo. Takie osiągi są wystarczające dla większości firm i użytkowników komputerów.
W najbliższym czasie w sprzedaży pojawi się w pełni profesjonalny model XPC slim DH02U5, który za sprawą oddzielnej karty graficznej i wyjściom HDMI może współpracować z czteroma ekranami o rozdzielczości Ultra HD. Niewielkich rozmiarów komputer doskonale sprawdzi się w domu oraz do pracy, gdyż zapewni możliwość m.in. tworzenia filmów wideo, kontrolowania pracy zautomatyzowanych systemów, a także pozwoli na granie w najnowsze wersje gier komputerowych.
Dane statystyczne wskazują, że w 2017 roku sprzedano 260 mln sztuk komputerów. Szczuje się, że za pięć lat zostanie ich sprzedanych nawet o 45 mln mniej. Spadki rzędu 25 procent nie wróżą poprawny sytuacji w branży. Natomiast mini PC zyskują coraz większe grono zwolenników i są chętniej kupowane niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko dzięki rozwojowi technologii, która pozwala utrzymać osiągi sprzętu przy jego mniejszych gabarytach. Wyższa rozdzielczość, kompatybilność z wielkoformatowymi urządzeniami, a mniejsze zapotrzebowanie na energię to współczesne cele firm, zajmujących się produkcji sprzętu komputerowego.