GTX TITAN Z – najszybsza karta graficzna Nvidia

GTX Titan

Źródło: wikicommons

Najnowsza, super potężna karta graficzna GTX TITAN Z to zdecydowana czołówka jeśli chodzi o produkty renomowanej marki Nvidia, które w ostatnich tygodniach pojawiły się na rynku. 12 GB pamięci i dane przesyłane z prędkością 7Gb/s – a to dopiero początek!

GTX TITAN Z to poza naprawdę dużą pojemnością i prędkością przesyłu danych również 12 fazowe zasilanie z techniką tzw. dynamicznego rozdzielania energii na różne rdzenie graficzne, dwa specjalistyczne procesory GK110 GTX TITAN Black umożliwiające obsługę rozdzielczości 3840×2160 oraz opcja przetwarzania liczb zmiennoprzecinkowych podwójnej precyzji z absolutnie pełną, możliwą prędkością. Plus 5760 rdzeni CUDA, zegar rdzenia 705 MHz, taktowanie pamięci 7000 MHz, 768-bitowy interfejs pamięci oraz bezstratny transfer audio!

Takie parametry sprawiają, że całkiem nowa, świeżo wypuszczona przez Nvidię karta graficzna ma prawo pretendować do grona aktualnych liderów na rynku.

Maksymalną wydajność karty zapewnia również efektywność energetyczna tzw. architektury Kepler, dzięki której karta jest chłodzona po prostu powietrzem: najprostszy z możliwych sposób znów okazuje się najbardziej wygodny i maksymalnie skuteczny. Nie przegrzewa się i pozwala na optymalną pracę przy bardzo wysokich wymaganiach użytkownika.

Moc obliczeniowa systemu, który został wyposażony w kartę GTX TITAN Z zdecydowanie przewyższa obecne superkomputery (warte de facto wiele mln dolarów), a przy tym nie zużywa tyle energii co one, zajmuje niewiele przestrzeni i pozwala bardziej racjonalnie gospodarować zużywaną energią, co przekłada się również na koszty jej codziennej, nawet bardzo intensywnej eksploatacji.

Polecana przede wszystkim badaczom, naukowcom, specjalistom rządowym i użytkownikom platformy CUDA, którzy potrzebują najwyższej jakości sprzętu i niezrównanej mocy obliczeniowej – a ta karta w pełni im to zapewnia. I to… nawet na komputerze stacjonarnym, a nie na super specjalistycznych maszynach znajdujących się wyłącznie w wielkich centrach badań naukowych.

Koszt karty GTX TITAN Z jest adekwatny do jej mocy i możliwości: w USA wyceniono na 3000 dolarów (ok. 9000 zł). Niekoniecznie dla przeciętnego obywatela – ale dla wymagających zdecydowanie warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.