Apple Project Catalys

logo Apple

Już od kilkunastu miesięcy mówi się o specjalnej aplikacji, która połączy iOS i macOS. Dzięki temu popularne funkcje z iPada mają być również dostępne na komputerach, co podniesie kompatybilność obu produktów marki Apple, Projekt początkowo nosił nazwę Marzipan, jednak ostatecznie zdecydowano się na bardziej techniczną nazwę – Apple Project Catalyst. Swoje plan amerykański patent branży komputerowej przedstawił na specjalnej konferencji, podsycając tym samym dyskusje o przyszłości urządzeń mobilnych i komputerów przenośnych.

W pierwszej kolejności firma Apple ogłosiła, że wypuści na rynek nowe oprogramowanie dla komputerów, które będzie nazywało się macOS Catalina. Będzie to początek wdrażania Projektu Catalyst, który docelowo pozwoli na szybkie przenoszenie zasobów między urządzeniami. Jednak nim to nastąpi konieczne jest stworzenie odpowiedniej aplikacji dla iPada, która obsługiwać będzie różne rozmiary ekranów oraz skróty klawiaturowe. Dopiero wtedy Apple rozpocznie fazę testów i dopracowywania szczegółów, aby zaktualizowane narządzenia było proste w obsłudze i w pełni funkcjonalne. Konieczne jest wykonanie różnorodnych przycisków i elementów obsługi, np. przezroczystego paska bocznego oraz poleceń w menu.

Nowy projekt to kolejny z wielu, jakie realizuje firma Apple w celu ulepszenia macOS. System zyska znacznie większe możliwości, dzięki technicznej dostępności do programów z App Store. Dużo pozytywnych zmian czeka też iPada, który rozwinie swoje możliwości o kolejne funkcje. Ze względu na niesłabnące zainteresowanie tym produktem z logiem jabłka i stale rosnącą sprzedaż iPadów, rozwijanie ich poprzez tworzenie dedykowanych aplikacji może okazać się niezwykle korzystne. Zdaniem różnych ekspertów z branży, połączenie macOS i iPada to duży krok w rozbudowywania siatki urządzeń, które pozostały do tej pory w cieniu innych urządzeń.

Dotykowe ekrany w iPhone’ach oraz w tabletach działają na systemie iOS, a ich znacznie mniejszy rozmiar uniemożliwia obsługiwanie ciężkich programów. Natomiast do znacznie większego iPad Pro czy Air można podłączyć klawiaturę i korzystać z niego niczym z komputera Mac, dlatego zasadne jest zbudowanie takiej aplikacja, które połączy popularne sprzęty w inteligentny zestaw. Użytkownicy obydwu platform już zacierają ręce, bo to niezwykle cenna nowinka technologiczna i kolejna nowość od Apple. Nigdy wcześniej nie podejmowano próby budowania takiego systemu. Firma Apple zapowiada, że konkretne prace nad nowy system macOS Catalina rozpoczną się jesienią 2019 roku. Natomiast realizacja całego projektu można potrwać nawet kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.