Rodzaje załącz USB

Bez złączy USB byłoby wszystkim bardzo trudno korzystać z większości urządzeń elektronicznych. Specjalne kable pozwalają na wygodną komunikację w pracy i życiu codziennym, gdyż łączą telefon z komputerem, telewizor z rzutnikiem, aparat z monitorem i wiele więcej. Dzięki przejściówkom można dowolnie łączyć niemal wszystkie dostępne urządzenia, a łatwość korzystania z nich nikomu nie sprawi problemów. Prosta obsługa i niewielkie rozmiary sprawiają, że są to bardzo poręczne narzędzia. Najmniej złączy USB jest kilka rodzajów, które różnią się kształtem i wielkością. Poniżej ich krótka charakterystyka.

Większość systemów automatycznie wykrywa obecność kabla USB i podpowiada dostępne funkcje. Najczęściej USB składa się z 4 przewodów – pierwszy to uziemienie, drugi odpowiada za napięcie, kolejny za przesyłania danych, a ostatni za ich odbiór. Bardziej rozwinięte opcje posiadają więcej przewodów, ale zasady działania nie ulegają zmianie. Co ważne, za sprawą specjalnego huba do jednego komputera można podłączyć nawet 127 USB. Oczywiście korzystanie ze wszystkich jednocześnie nie jest możliwe, gdyż trzeba uwzględnić przepustowość sprzętu, np. 10 Gb/s. USB pracują również w kilku trybach: izochronicznym, gdy dane przesyłane są bez przerwy w danym momencie (głośniki, kamera online), przerwaniowym, czyli tylko po wydaniu polecenie do przesłania danych (mysz komputerowa, klawiatura) oraz masowym, gdy zakres danych jest bardzo duży i niezbędne jest dłuższe przesyłanie (drukarka, aparat fotograficzny).

Typy USB

Wyróżnia się trzy główne rodzaje złączy USB, które oznaczane są literami A, B lub C. Dostępne są też wersji mini USB i micro USB wszystkich typó1). Najpowszechniejszymi w codziennym użytku są kable USB A, które montowane są w większości ładowarek do telefonów. Natomiast USB B charakteryzuje się kwadratowym kształtem i sprawdza się głównie jako kabel do łączności i przepływu danych w drukarkach i skanerach. Dostępne są także wersji mini, które używa się w przypadku urządzeń mobilnych, działających w oparciu o sieć wi-fi. Większość z nas używa również USB micro B, bo z powodzeniem można je wykorzystywać w smartfonach i tabletach. Ostatni rodzaj, USB C powstał, by ułatwić życie osobom korzystający z różnych wtyczek. Ich celem jest ujednolicenie kabli i stopniowe zastępowanie poprzednich rodzajów tylko złączem typu C. Aktualnie używa się ich w kamerach oraz najnowszych monitorach. Z czasem ich funkcjonalnośc na pewno będzie się rozszerzać o kolejne urządzenia i akcesoria do komputerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.