Pierwszy na świecie dysk twardy 10 TB

HGST Ultrastar Archive Ha10

Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami, należąca do spółki Western Digital firma HGST wprowadza na rynek pierwsze w historii dyski twarde o pojemności 10TB! Do 2020 r. firma chce wprowadzić do sprzedaży dyski o pojemności 20TB!

To najbardziej pojemny dysk w historii. Działająca w ramach spółki Western Digital firma HGST stworzyła dysk twardy mieszczący w sobie dokumenty o łącznej pojemności 10TB. Wypełniony helem, wyróżnia się nie tylko wyjątkową pojemnością, ale również wytrzymałością i niezawodnością. Producent zapewnia, że parametry dysku pozwalają mu na bezawaryjną pracę przed 2,5 mln godzin! Co więcej, producent zapowiedział już, że do 2020 r. planuje wypuścić na rynek jeszcze większy dysk – tym razem mieszczący 20TB.

HGST Ultrastar Archive Ha10 to dysk wyposażony w 7 talerzy obracających się z prędkością 7200 obrotów na minutę. Dysk został wypełniony helem i zamknięty w obudowie liczącej sobie 3,5 cala. Z informacji podanych dotąd przez twórców wynika, że dysk posiada złącza Serial ATA-6GB/s lub SAS-6GB/s. Jego transfer podczas odczytu wynosi 157MB/s, natomiast w czasie trwałego zapisu jest to 68MB/s. Choć transfery nie są szybkie, to jednak nie da się ukryć, że w nowoczesnym dysku chodziło o maksymalną pojemność, a nie prędkość zapisu, dlatego nikt nie powinien czuć się zawiedziony takimi parametrami.

Podkreślić trzeba natomiast korzyści wynikające z zastosowania helu do wypełnienia dysku. Taka konstrukcja sprawia, że obudowa jest perfekcyjnie szczelna, więc dysk jest w mniejszym stopniu narażony na działanie czynników zewnętrznych. Sam hel pozwala na obniżenie zużycia mocy oraz na zmniejszenie temperatury pracy. Zanim pojawiły się dyski wypełnione helem o pojemności 10TB, tę samą technologię wykorzystano w dyskach 6TB oraz 8TB.

Jako że Hitachi Global Storage Technologies stworzył nowy model dysku twardego z myślą o najbardziej wymagających klientach, w tym o centrach danych, to nie można nabyć go w zwykłych sklepach. Każdy egzemplarz wykonywany będzie na zamówienie i nie trafi do sprzedaży detalicznej. Dzięki temu nie pojawi się nadwyżka towaru, a skorzystać z niego będą mogli ci, którzy rzeczywiście potrzebują ogromnych przestrzeni do zapisywania danych. Niestety, cena dysku nie jest znana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *