IBM pozwala przetestować komputer kwantowy – każdemu!

logo IBM

Komputer kwantowy dla każdego? Na ten szalony pomysł wpadła firma IBM, która od lat produkuje te skomplikowane sprzęty dla firm i laboratoriów. Teraz IBM udostępnia platformę, na której każdy może sprawdzić, jak działa taki komputer.

Komputery kwantowe nie bez powodu nazywane są też „superkomputerami”. Ich funkcjonalność sprawia, że korzystają z nich najwięksi naukowcy. To urządzenia, które sprawdzają się w najtrudniejszych zadaniach, jak choćby skomplikowane obliczenia matematyczne, precyzyjna analiza danych czy niezwykle szybkie przeszukiwanie znacznych zasobów informacji. Mimo że są to sprzęty tworzone z myślą o specjalistach, firma IBM postanowiła udostępnić je zwykłym klientom. Jak to możliwe?

IBM to jedna z tych firm, które jako pierwsze prowadziły prace nad stworzeniem komputera kwantowego. Przyczynia się do ich powstawania już od 35 lat. Teraz postanowiła dać do nich dostęp każdemu, kto zainteresowany jest ich funkcjonowaniem. Nie powstanie jednak żadne nowe urządzenie. Marka udostępni moc obliczeniową superkomputera poprzez platformę IBM Cloud. Można na niej sprawdzić m.in. swoje umiejętności w zakresie formułowania algorytmów i ich testowania. Przede wszystkim jednak platforma pokazuje zwykłym ludziom, jak szerokie są możliwości komputerów kwantowych.

Chmura IBM jest dostępna z komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Wykorzystywany w niej procesor mieści się w siedzibie IBM Research, jednostce badawczej marki IBM w Nowym Jorku. Eksperci są przekonani, że system stosowany w chmurze może okazać się furtką do stworzenia uniwersalnego komputera kwantowego, który mógłby wykonywać jeszcze więcej zadań w czasie nawet krótszym niż obecnie. Specjaliści pracujący dla IBM zakładają, że stworzenie takiej maszyny będzie możliwe na przestrzeni najbliższych 10 lat.

Oprócz tego, że IBM chce udostępnić komputery kwantowe, by pokazać ludziom, jak bardzo funkcjonalne są te maszyny, to pracownicy marki przyznają też, że liczą na zainteresowanie naukowców, którzy teraz będą mieli łatwy dostęp do kwantowej mocy obliczeniowej. Być może pozwoli to na odkrycie kolejnych opcji zastosowania superkomputerów i w ten sposób przyczyni się zarówno do rozwoju nauki, jak też do optymalizacji tych niezwykłych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.