Clime – najnowsze dzieło Polaków

clime

Clime to nowy gadżet typu smart, powstały w jednej z krakowskich firm. Ta niepozorna kostka, wyglądem przypominająca pastylkę, składa się z niewielkich czujników, zdolnych reagować i informować nas o zmianie temperatury, wilgotności, ilości światła w pomieszczeniu, położeniu czy ruchu. Dzięki swym niewielkim rozmiarom jest w stanie ułatwić wiele prozaicznych czynności. Można ją ulokować w niemal każdym miejscu domu czy mieszkania. Jak podają na oficjalnej stronie twórcy projektu, ich założeniem było stworzenie takiej technologii, którą bez problemów będą mogli posługiwać się wszyscy użytkownicy bez względu na wiek i stopień znajomości nowoczesnej techniki.

Technologia urządzenia Clime oparta na komunikacji bezprzewodowej przez Bluetooth pozwala połączyć się ze smartfonem lub innym urządzeniem mobilnym, wysyłając zebrane dane. Twórcy tego urządzenia opracowali również hub, z którego dane przesyłane są za pośrednictwem Internetu do smartfona w każdym miejscu na świecie. To dobre rozwiązanie, gdy zawodzi zasięg Bluetootha.

Kostka Clime składa się z modułu łączności, baterii (zmienianej raz na półtora roku), czujnika temperatury oraz jednego z pozostałych czujników: oświetlenia, wilgotności i ruchu. Jej długość wynosi 1 cal. Dodatkowym atutem jest obudowa odporna na bryzgi.

Urządzenie znajduje wiele zastosowań w codziennym życiu, np. informuje o temperaturze panującej w mieszkaniu, o kwiatku, który domaga się podlania itp.

To kolejne urządzenie, dzięki któremu życie współczesnego człowieka staje się coraz bardziej smart. Kostka Clime czyni w natłoku codziennych obowiązków pełni rolę przypominajki, czyniąc życie wygodnym i nieco prostszym.

Póki co dostępne są cztery wersje z różnymi rodzajami czujników. Podstawowa wersja gwarantuje pomiar temperatury. Inne wersje wyposażone są w czujnik ruchu, wilgotności powietrza i poziomu oświetlenia. Nieskomplikowana instalacja sprawia, że to niewielkie urządzenie można zainstalować w niemal każdym miejscu mieszkania. W zależności od rodzaju sensora, cena kostki wynosi 24 dolary za wersję podstawową z czujnikiem temperatury. Ceny innych modeli są wyższe o kilka dolarów i są zaopatrzone w dwa czujniki.

Wynalazek Polaków w składzie: Bartłomiej Zimny, Andrzej Pawlikowski oraz Wojciech Bąk został już dostrzeżony między innymi przez firmę Microsoft.

Twórcy urządzenia do sfinansowania swego pomysłu wykorzystali możliwości płynące z crowdfundingu i zorganizowali indywidualną zbiórkę wśród internautów na oficjalnej stronie projektu climesense.com., gdzie w formie przedsprzedaży można zakupić urządzenie.

Niska cena produktu i nowatorskość mogą zagwarantować olbrzymi sukces jego wynalazcom .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.